Skip to main content

Türkiye İş Bankası GetirFinans’a 50 milyon dolar yatırım yaparak şirkete yüzde 20 ortak olmaya hazırlanıyor.

Türkiye İş Bankası ve Getir, Getir’in finansal alanda kullanıcılarına servis modeli bankacılığı kapsamında hizmet vermek amacıyla hayata geçirmeye hazırlandığı GetirFinans için stratejik iş ortaklığı yaptıklarını duyurdu.

Yapılan açıklamalara göre, GetirFinans, yasal mercilerden alınacak izin ve onayların ardından hizmete başlayacak.

Ortaklık kapsamında Türkiye İş Bankası, GetirFinans’ın servis modeli bankacılığı altyapısına dahil olacak ve GetirFinans’a yapacağı 50 milyon dolar girişim sermayesi yatırımıyla şirkete yüzde 20 ortak olacak.

Böylelikle henüz faaliyete geçmeyen GetirFinans’ın değerlemesi, aldığı ilk yatırımla 250 milyon dolar seviyesine ulaşmış oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, yatırım kararını şu sözleriyle değerlendirdi: “İş Bankası Grubu olarak, ülkemizde dijitalleşmenin, girişimciliğin ve girişimlerin öncü bankası olma misyonumuz doğrultusunda, yeni bir girişim olarak doğan GetirFinans’a 50 milyon ABD doları yatırım yaparak stratejik iş ortaklığı yapma kararı aldık. 100. yılımızda Getir ile kuracağımız güçlü işbirliğinin, sektörümüze örnek olmasını ve devamının gelmesini diliyorum.”

Getir kurucusu Nazım Salur ise 2015’te dakikalar içinde teslimat modeli ile başlayan Getir yolculuğunun, kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerini çeşitlendirerek devam ettiğini söyledi. Salur, “Yakın gelecekte de bu hizmetlerimize GetirFinans ile finansal ürünleri ekleyerek, dijital ürün ve uygulamalara yatkın tüm kullanıcılar için yeni bir mobil bankacılık deneyimi sunmayı hedefliyoruz. 100. yaşını kutlamak üzere olan İş Bankası’nın hem kullanıcılarımıza hem de finans sektörüne değer katmasını hedeflediğimiz GetirFinans’a ortak olma kararından büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Kaynak: Getir ve İş Bankası’ndan İş Ortaklığı – Türkiye İş Bankası