Skip to main content

Türkiye 2017’in ilk yarısında, güneş enerjisine dayalı kurulu güç artışında Avrupa’nın en büyük üçüncü pazarı oldu.

Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2017’in ilk altı ayında 566 MW artarak toplamda 1.505 MW‘a ulaştı. Böylelikle Türkiye bu dönemde gerçekleşen kurulu güç artışında Almanya ve İngiltere’den sonra Avrupa’nın en büyük üçüncü pazarı oldu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesindeki artışla Türkiye Avrupa’da ilk üçe girerken, küresel ölçekte ilk 10’da yer aldı.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli Türkiye’nin özellikle son iki yılda güneş enerjisinde yüksek büyüme eğilimi yakaladığını, bu eğilimin yılın ikinci yarısında da süreceğini kaydetti.

Kaleli, sektörde şimdiye kadar gerçekleşen büyümenin ağırlıklı olarak lisanssız güneş enerjisi yatırımlarından kaynaklandığını, bundan sonraki süreçte kalan lisanslı projelerin de hızla devreye gireceğini belirtti. Çatı üstü güneş enerjisi kurulumlarını yaygınlaştıracak yasal düzenlemelerin tamamlanmasıyla bu pazarın da açılacağını söyleyen Kaleli, YEKA modeli kapsamında Konya, Karapınar bölgesinde 1.000 MW güce sahip olacak güneş enerjisi santrali kurulumların da hayata geçirileceğini ifade etti.

Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2016’nın Haziran ayında 555.3 MW’a, 2016’nın sonunda ise 938.6 MW’a yükselmişti. Haziran ayı sonu itibarıyla Türkiye’de güneşten elektrik üretilen şehir sayısı da 61’e ulaşmış durumda.