Skip to main content

Startups.watch rakamlarına göre 2017 yılında 162 girişim melek ve girişim sermayelerinden 103 milyon dolar yatırım aldı. Özel Sermaye yatırımlarıyla beraber toplam yatırımlar 177 milyon doları geçti. Böylece 2017 yılı tüm zamanların en çok yatırım yapılan dönemi oldu.

Girişim analizi platformu startups.watch Türkiye’nin girişim ekosistemi rakamları ve 2017’ye ait istatistikleri paylaştı.  16 Ocak’ta Zorlu Holding ev sahipliğinde startups.watch tarafından düzenlenen etkinliğe Türkiye ve dünyadan pek çok yatırımcı ve girişimci de katıldı.

En çok yatırım Fintech’e

18,6 milyon dolar yatırım ile yatırımcıların en çok yatırım yaptığı alan bir önceki sene olduğu gibi yine fintech oldu. Blockchain ve kripto dünyasındaki gelişmeler henüz Türkiye’ye yatırım anlamında yansımasa da, 2018 yılında bu alana olan ilginin artacağı öngörülebilir.

Kurumların girişimlere yatırım yapma ilgisi artıyor

2017 yılında yapılan yatırımların yüzde 7,6’sını kurumlar gerçekleştirdi. Kurumlar son yıllarda kuluçka, hızlandırma ve hackathon ile girişimlerle yakınlaşmaya başlamışlardı, bu oranla yatırım yapmaya da ilginin arttığı gözlemlendiğini ifade etmek mümkün.

Agito, Amadeus Capital, Bluestein & Associates, Boğaziçi Ventures, Demirören Ventures, Growth Circuit Ventures, idacapital, Logo Ventures ve Vostok Emerging Finance 2017’de ilk kez yatırım yapan firmalar ve yatırım şirketleri olarak ekosisteme girdi.

Türkiye ve Polonya ikinci ligden birinci lige yükseldi

Türkiye ve Polonya 2017 yılında erken dönem yatırımlarda 100 milyon dolar barajını geçerek bir üst lige çıktı. Artık bu ligde Hollanda, İspanya, Belçika, İtalya, Finlandiya, Danimarka ve Norveç gibi ülkelerle yatırım anlamında yarışır konuma geldi. Türkiye erken dönem yatırımlar dikkate alındığında Avrupa’da 17 büyük pazar konumuna geldi. Polonya ise 16. sırada yer aldı. 1. Lig’den daha yukarıda ise süper Lig var ve bu ligdeki oyuncular ise İngiltere, Almanya, Fransa ve İsveç.

Kişi başına düşen yatırım hâlâ çok düşük seviyede

Kişi başına düşen yatırımlar dikkate alındığında ise Türkiye, Avrupa’da 35 ülke arasında 31. sıraya kadar düşüyor. Toplam yatırım anlamında yarıştığımız Polonya ise çok fazla aşağıya düşmeden 23. sırada kendine yer bulmuş durumda.

Türkiye’nin daha çok yazılımcıya ihtiyacı var

Avrupa’da en çok yatırım yapılan Birleşik Krallık ve Almanya’da 800 binin üzerinde yazılımcı fakat Türkiye’de bu sayı 123 bin seviyesinde kalmış durumda.Yarıştığımız Polonya’da ise bu sayı 255 bin. Yani Türkiye’nin iki katını geçmiş. Türkiye’de her 1 milyon kişiye 2 bin yazılımcı düşerken, İsveç, Hollanda ve İsviçre’de bu rakam 18 bin seviyesinde. İrlanda’da ise bu sayı 15 bin.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da ilk 3’teyiz

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki yatırımlar değerlendirildiğinde Israil, Arap Emirlikleri ve Türkiye ilk üç sırayı alıyor.

2017 yılın en çok yatırım alan girişimleri  

Sırasıyla iyzico (15 milyon dolar), Ototrink (4,4 milyon dolar), Evtiko (4 milyon dolar), Otelz (3,7 milyon dolar), V-Count (3,2 milyon dolar), FalconAI (2,9 milyon dolar), AtarLabs (2,9 milyon dolar) ve Insider (2,3 milyon dolar) 2017 yılında en çok yatırım alan girişimler olarak dikkat çekti. Ayrıca adı açıklanmayan iki yatırım da 2,4 milyon dolar yatırımla sıralamadaki yerini aldı.