Skip to main content

Wirecard Türkiye 2019 yılı tatil harcama verilerini çıkardı.

Wirecard AG çatısı altında faaliyet gösteren Wirecard Türkiye‘nin turizme yönelik hizmet veren işyerlerini göz önünde bulundurarak yaptığı analizlere göre, 2019 yazında taksitliden çok peşin tatil alışverişi yapıldı ve tatil için en çok Ağustos ayında para harcandı.

Wirecard Türkiye verileri, 2019 yaz sezonunda bilet satış işlemlerinin yüzde 94’ünün, konaklama harcamalarının ise, geçtiğimiz seneye oranla yüzde 10’luk bir artışla, yüzde 89’unun peşin ödeme ile gerçekleştiğini gösteriyor. Peşin ödemede psikolojik sınırı 500 TL olarak ortaya koyan verilere göre, ağırlıkla 3.000 TL ve üstü tutarlar taksitlendirildi. Konaklama harcamalarında ise en çok 3 taksit tercih edildi. Taksitli işlem adetleri düşük görünse de gerçekleşen cironun yaklaşık yarısının taksitle gerçekleşmesi taksitli işlemlerin turizm için kritik bir önem taşıdığını gösteriyor. Kullanılan sadakat programlarına bakıldığında ise tüm sadakat programlarına ait kredi kartlarıyla taksitli işlem yapıldığını söylemek mümkün.

Her 10 işlemden biri, banka kartıyla gerçekleşiyor
Wirecard Türkiye verilerine göre, online alışverişlerde yaşanan banka kartıyla alışveriş artışı, turizmde de kendisini göstermiş durumda. 2018’de yüzde 6,98 olarak kaydedilen banka kartı kullanımı 2019 yazında yüzde 9,29 olarak gerçekleşti. Buna göre her 10 işlemden biri banka hesap kartıyla gerçekleştirildi.