Skip to main content

Turkcell, ileri tarım teknolojilerini çiftçinin hizmetine sunan yeni Tarım Doktoru servisini kullanıma açtı.  Tarımsal çözümler konusunda uzman Doktar firmasıyla iş birliği yapan Turkcell, kişiye özel zirai danışmanlık sunan Tarım Doktoru…


Turkcell, ileri tarım teknolojilerini çiftçinin hizmetine sunan yeni Tarım Doktoru servisini kullanıma açtı. 
Tarımsal çözümler konusunda uzman Doktar firmasıyla iş birliği yapan Turkcell, kişiye özel zirai danışmanlık sunan Tarım Doktoru sayesinde üreticinin gelirlerinde yüzde 10 artış, maliyetlerinde ise yüzde 20 oranında düşüş sağlamayı hedefliyor. 
Yapılan test çalışmaları, tarımsal üretimi teknoloji ile buluşturan Turkcell Tarım Doktoru ile Türkiye’deki 250 milyon dekarlık tarım arazisinden yılda 4 milyar TL ek kazanç elde edilebileceğini ortaya koyuyor.   
Turkcell, çiftçilerin işlerini; mobil teknolojiler ve değer teklifleriyle kolaylaştırmayı hedefleyerek sunduğu faydaları, Tarım Doktoru Servisi ile zenginleştirdi. Doktar Tarım ve Hayvancılık Bilgi Sistemleri iş birliği ile geliştirilen Turkcell Tarım Doktoru servisi, çiftçilerin maliyetlerini düşürüp verimliliklerini artırarak çiftçinin maksimum kazanç elde etmesini hedefliyor. 
Ekilen ürüne, ekimin yapıldığı bölgeye ve arazinin çeşidine uygun bilgileri ve yapılması gerekenleri yönlendiren Turkcell Tarım Doktoru bir ilk olma özelliği taşıyor. Servis, SMS kanalının yanı sıra gerekli durumlar için çağrı merkezi, bayi ağı ve ziraat mühendislerinin saha ziyaretleriyle destekleniyor.

Test tarlası çalışması
Turkcell, Tarım Doktoru Servisi’nden elde edilebilecek faydayı ölçmek üzere bir test tarlası çalışması gerçekleştirdi. Domates, biber, fasulye ve salatalık gibi ürünlerin ekildiği tarlada, zirai maliyetlerde en az yüzde 20 düşüş ve verimde yüzde 10 artış ile, her 10 dekarda sezonda, seçilen ürünler özelinde ortalama 450 TL’lik ek kazanç elde edilebileceği görüldü. Bu ölçek diğer ürünler de hesaba katıldığında her 10 dekarda ortalama 150 TL kazanç öngörülerek, Türkiye’deki 250 milyon dekarlık tarım arazisine uygulandığında, tarımsal üretimde yıllık 4 milyar TL ek gelir anlamına geliyor.  
Turkcell Tarım Doktoru Servisi’ne abone olan çiftçiler, tarımsal üretim aşamasında ortaya çıkabilecek sorunların çözümlenmesi, meyve ve sebze üretiminin modern ve doğru tekniklerle yapılmasına destek verilmesi ve üretim sezonu boyunca üreticinin kişiselleştirilmiş bir program ile bilgilendirilmesi konularında bu proje için özel çalışan Doktar ziraat mühendislerinin birikiminden ve Turkcell’in teknolojik altyapısından yararlanacak. 
Emre Sayın: “Dünyada bir ilkle ekimden hasada çiftçinin yanındayız.”
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın, amaçlarının mobil teknolojiler sayesinde Türkiye’ye tarımsal üretimde çağ atlatmak olduğunu belirtti. Turkcell Tarım Doktoru’nun dünya çapında benzersiz bir servis olduğuna dikkat çeken Sayın, sözlerine şöyle devam etti: 
“Üç yıldır çiftçinin bereketine bereket katan Turkcell Çiftçi Paketi’iyle tarım üreticisinin yanındayız. Turkcell Tarım Doktoru, her çiftçinin kendi tarlasına ve ürününe özel çözümler getiriyor. İş ortağımız Doktar firmasının tarımsal uzmanlığı ve Turkcell’in teknolojik rekabet gücü ile Turkcell’li çiftçileri geleceğe taşıyoruz.”
Murat Özgörkey: “Hedefimiz, Turkcell iş birliği ile tarımsal üretimde ülkemizin rekabet gücünü en yukarı taşımak.”

Doktar Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özgörkey ise tarımda inovasyon kavramına vurgu yaparak bu alana yatırım yapmanın önemine değindi. Özgörkey şunları söyledi:
 “Grubumuzun yeni yatırımı Doktar’da da biz, bilgi teknolojilerini ve tarım alanındaki akademik gelişmeleri değerlendirerek çiftçilerimize kolay uygulanabilir ve etkin sonuç alınacak inovatif hizmetler sunmayı hedefliyoruz. Hedefimiz, Turkcell iş birliği ile hayata geçen teknolojik inovasyonlar sayesinde tarımsal üretimde ülkemizin rekabet gücünü en yukarı taşımak.”  

Turkcell Tarım Doktoru çiftçiye ne fayda sağlıyor? 
Turkcell Tarım Doktoru servisine abone olup tarlasını ve yetiştirdiği ürünü kaydettiren tüm Turkcell’li çiftçiler, ürünlerinin evre geçişlerini ve bu evrelerde ürünlerin olması gereken fiziksel durumunu takip edebiliyor. Turkcell’li çiftçiler;
Ürüne ve tarlaya özel teknik yetiştiricilik programı
Ürüne ve tarlaya özel gübreleme programı 
İlçe bazlı beş günlük meteoroloji hava tahminleri
Bölgesel bazda hastalık ve zararlılara karşı erken uyarılar
8099 Tarımsal Destek Hattı
Tarımsal ürünler hakkında pazar bilgileri
Hal fiyatları
PTT şubeleri aracılığıyla indirimli toprak ve ürün analizleri
Shell istasyonlarında tüm sene geçerli yüzde 5 akaryakıt indirimi
Tarım Bakanlığı’ndan bölgeye ve ürüne özel teşvik ve destek bilgileri 
gibi konularda Turkcell Tarım Doktoru’nun olanaklarından faydalanabiliyorlar.