Skip to main content

Turkcell, PTT ve Belbim’in ortak olduğu şirkete Rekabet Kurumu’ndan onay geldi.

29 Mart tarihli haberimizde Turkcell’in yemek kartı şirketi kurmak istediğini yazmıştık. Turkcell bunun ardından şirketin kuruluşunu tamamlamış ve biz de 31 Temmuz’da bunu haberleştirmiştik. Bunun ardından son aşama olan Rekabet Kurumu’ndan da (RK) onay alındı ve şirketin faaliyete hazır hale geldi. RK’ın 5 Eylül’de sitesinde paylaştığı açıklamaya göre, şirketin kuruluşunun önünde yasal engel olmadığı bildirildi.

Daha önce yer verdiğimiz haberlerde, şirketin unvanının Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri Anonim Şirketi olarak belirlendiğini aktarmıştık.  Sermayesi 600 bin TL olarak aktarılan Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri’nde Turkcell’in payı yüzde 33,3 (200 bin TL) şeklinde bildirildi. Şirketin diğer ortakları ise PTT ve Belbim oldu. Her iki şirket de yüzde 33,3 ve 200 bin TL olarak Sofra’da eşit paya sahip oldu.

RK’nın sitesindeki karar metninde Sofra’nın faaliyet konuları şu şekilde belirtiliyor:

“Hizmet kuponları, yemek çeki, yemek kartı, elektronik kupon/akıllı kart taşıtmatik, akıllı anahtar gibi sistemlerle üye kuruluşların tedarik ihtiyaçlarını karşılamak, müşteri, yönetici ve ücretli çalışanlarının yaşamını kolaylaştırmak ve yönetim ve operasyonel giderlerini kontrol altına almaya yönelik hizmet ve hizmet ürünleri sunmak,

Üye kuruluşlar vasıtasıyla nihai tüketiciye mal ya da hizmet alımı sağlayan hediye çeki, alışveriş kuponu veya manyetik ya da çipli program yüklenebilir akıllı kart veya diğer her türlü servis fişleri alım satım işlemleri düzenlemek, akıllı kartların satışı, tüketimi ve dağıtımı amacıyla ticaretini yapmak,

İndirimli akaryakıt alımı, konaklama, hava, deniz ve karayolu taşımacılığından yararlanmasını sağlayan biletleme hizmetleri de dâhil olmak üzere kupon veya kart sistemi vasıtasıyla hizmet sunmak ve ilgili firmalarla işbirliği yapmak”