Skip to main content

Turkcell, 24 yıldır işlem gördüğü New York Borsası’nda, şirketin 30’uncu kuruluş yılı dolayısıyla gong töreni düzenledi.

8 Temmuz Pazartesi günü piyasa kapanışı sonrasında gerçekleştirilen toplantıda, şirketin 1994’ten 2024’e kadar olan önemli dönüm noktaları paylaşıldı. Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, şirketin internet sağlayıcılığı, dijital ödeme sistemleri, mobil mesajlaşma uygulamaları, dijital müzik platformları, veri merkezleri ve bulut teknolojileri gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösterdiğini belirtti. Ayrıca, e-ticaret, oyun sektörü, çağrı merkezi işletmeciliği ve enerji üretimi gibi farklı alanlarda da yenilikçi çözümler sunduklarını ekledi. Koç, “Kişilerin ve kurumların dijital dönüşüm ihtiyaçlarının tamamını karşılıyoruz. Bu nedenle kendimizi uçtan uca teknoloji sağlayıcısı olarak tanımlıyoruz.” dedi.

Turkcell olarak amaçlarının, Türkiye’yi küresel veri üssü’ haline getirmek olduğunu belirten Koç, “Başka bir deyişle, bölgenin ‘oyun kurucusu’ olacağız” dedi. Bu vizyon doğrultusunda ocak ayında yeni bir şirketin kuruluşu için adım attıklarını ifade eden Dr. Koç, TDC adıyla kuruluş aşamasında olan bu şirketin, ‘küresel veri sahipliği’ alanında Türkiye’yi global arenaya taşımayı hedeflediğini söyledi.

Veri merkezi yatırımları 350 milyon doları aştı

Ali Taha Koç, 4’ü yeni nesil olmak üzere toplam 33 veri merkezinde yaklaşık 32 bin metrekare aktif beyaz alana sahip olduklarını belirterek “4 yeni nesil veri merkezimizle 4 bin yerli ve yabancı şirkete bulut ve veri barındırma hizmeti sunuyoruz. Teknolojinin ve verinin güç olduğu bu yeni dünyada Turkcell olarak pozisyonumuzu güçlendiriyoruz, Türkiye’yi bölgenin veri üssü haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi ve yeni yatırımlarının ayrıntılarını şöyle paylaştı: “TDC Veri Barındırma Hizmetleri ismiyle kuracağımız şirketimizin iş hedefi; ülkemizi dünyanın en önde gelen veri ve bulut teknolojileri üslerinden biri haline getirmek. Avrupa Veri Merkezimizle birlikte, bu alanda bugüne kadar yaptığımız yatırımlar 350 milyon doları aştı. Bu adımları, Türkiye’yi yakın coğrafyanın veri üssüne dönüştürmek için attık.”

“Teknoloji dünyasında güç ‘veri’ye sahip olanda”

Ali Taha Koç, teknoloji dünyasındaki global değişime de değinerek, insanlığın bugüne kadar ortaya çıkardığı tüm teknolojilerden daha farklı bir ‘şey’ ile karşı karşıya olduğumuzu ve bunun da yapay zekâ olduğunu belirtti. Koç, “Çok hızlı ve çok kompleks bir gelişime tanık oluyoruz. Aslında bu bir çağ değişimi. ‘Herkesi birbirine bağlamaktan her şeyi birbirine bağlama’ çağına geçtik. Bu çağda; teknoloji ile veri arasında karşılıklı bir beslenme döngüsü var. Dolayısıyla ‘veri sahipliği’ büyük önem taşıyor” dedi.

Teknoloji dünyasında gücün veriye sahip olanın, veri depolayanın, işleyenin ve analiz edenlerin elinde olduğuna dikkat çeken Koç, “İnanıyorum ki, Turkcell öncülüğünde yeni dünyanın ‘yeni güç arenası’nda Türkiye de olacak” diye konuştu.

Turkcell’in açıklamasına göre Türkiye veri üssü olduğunda; 2030’da 2 trilyon dolarlık bir ekonomiye ulaşacak olan küresel yapay zekâ, nesnelerin interneti, veri sahipliği, veri yönetimi ve işletmeciliği alanlarından pay alınması ile, stratejik bir alanda Türkiye’nin küresel çaptaki gücü artacak. Açıklamadda Türkiye’nin küresel veri üssü haline gelmesinin, ülke ekonomisine olumlu katkılar sağlarken; son kullanıcıya da fayda sağlayacak gelişmelere yol açacağı belirtildi. Daha stabil ve hızlı internet bağlantısı, daha gelişmiş bulut hizmetleri ve dijital servislerle birlikte daha rekabetçi ve yüksek hizmet kalitesi gibi birçok önemli avantajı da beraberinde getireceği ifade edildi.