Skip to main content

‘Mobil genişbant inovasyonunun öncüsü’ kabul edilen Yeni Nesil Mobil Şebekeler Birliği (Next Generation Mobile Networks Alliance/NGMN Alliance), yeni üyelerini açıkladı. NGMN üyesi 22 global mobil operatör arasında artık Türkiye’den Turkcell de yer alıyor.

Turkcell, Yeni Nesil Mobil Şebekeler Birliği’ne (NGMN Alliance) kabul edildi. Birliğin 14 Ağustos tarihli açıklamasına göre, aralarında Turkcell’in de yer aldığı 7 partner daha NGMN üyesi oldu. Türkiye’den yalnızca Turkcell’in kabul edildiği NGMN Birliği’nde, 22 global mobil şebeke operatörü 33 büyük çaplı telekomünikasyon hizmetleri sağlayıcısı ve 12 uluslararası araştırma enstitüsü yer alıyor.

Dünyada sayılı operatörün yer aldığı, teknoloji standartlarına ve teknoloji üreten firmalara yön veren büyük ve etkin bir organizasyon olan NGMN Birliği’nin misyonu, mobil genişbant deneyimini, LTE, LTE Advanced ve ötesi teknolojilere odaklanarak genişletmek ve geliştirmekten oluşuyor.

NGMN Birliği’nin şu sıralar odaklandığı kilit aktiviteler arasında; Mobil İçerik Data Optimizasyonu, Yeni Nesil Şebeke Operasyonlarının Yakınsaması, Telsiz Erişim Şebekeleri (RAN) Gelişimi ve Küçük Hücreler gibi projeler yer alıyor.