Skip to main content

Turkcell’in dijital yayıncılık platformu Dergilik’te, artık gazete ve dergilerden seçilen makaleler yapay zeka tarafından seslendiriliyor.

Turkcell‘in dijital yayıncılık platformu Dergilik’e yeni eklenen Sesli Makale özelliği ile kullanıcılar artık birçok içeriği dinleyebiliyor. Türkiye’nin popüler dergi ve gazetelerinden  seçilen makaleler yapay zeka tarafından seslendiriliyor. Kullanıcılar, makalelerin yanında bulunan ‘oynat’ butonuna tıklayarak içeriğe sesli olarak ulaşabiliyor. Dergilik’in oldukça ilgi gören Sesli Makale özelliği ile kullanıcılar artık okumanın yanı sıra içerikleri dinleyebiliyor.

Degilik’teki yapay zeka, gerçek konuşmaya en yakın okumayı yapıyor. Şu ana kadar 1.000’den fazla makale seslendiren yapay zeka her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Okuma sıklığı arttıkça daha çok öğreniyor ve çok daha doğru okumalar gerçekleştiriyor. Bununla birlikte yapay zeka cümleleri anlamlandırabilme ve insansı tonlama yapabilme yeteneği de kazanıyor.

Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, Dergilik platformunun yeni özelliği ile ilgili, “Sadece Türkçe değil farklı dillerdeki birçok yayının bulunduğu Dergilik, Türkiye’nin en çok tercih edilen uygulamalarından biri. Günümüz temposunda okumaya vakti olmayanlar için hayata geçirdiğimiz Sesli Makale özelliğimiz büyük ilgi görüyor. Turkcell’in yapay zekası tarafından okunan makaleler, gün geçtikçe daha da gelişecek ve sayıları artacak. Kullanıcıların sevdiği makalelerden bir liste oluşturabilmesi ve ses hızını kontrol etme gibi özellikleri ise yakın zamanda hayata geçirmeyi hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.