Skip to main content

Turkcell’liler ilk dakikadan itibaren 4.5G’ye yoğun ilgi gösterirken, sadece 3 dakika içerisinde 4.5G’yi aktif hale getiren kullanıcı sayısı 1 milyonu aştı

Turkcell tarafından yapılan açıklamaya göre, 26 Ağustos’ta yapılan spektrum ihalesiyle başlayan 4,5G’ye geçiş süreci dün gece yarısı itibarıyla gerçekleşti.

Türkiye’de en fazla frekansa sahip operatörlerden Turkcell, kurduğu dünyanın en güçlü 4,5G şebekesiyle saat 00.00’dan itibaren Türkiye’nin 81 ilinde müşterilerine 4,5G mobil internet deneyimini sunmaya başladı.

Turkcell’in 4,5G şebekesini aktif duruma getirmesiyle sadece 3 dakika içerisinde bu teknolojiyi kullanan müşteri sayısı ise 1 milyonu aştı.

Turkcell4.5G-2

4,5G şebekesini kurmak için bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinde 790 bin kilometre yol kat eden ve 1 milyon saatten fazla çalışan Turkcell ekibi de dün gece kurdukları şebekeyi hizmete açmanın mutluluğunu paylaştı.

Turkcell’in 4.5G Operasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun yanı sıra Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz ve Şebeke Teknolojileri Grup Başkanı Gediz Sezgin ile Müşteri Hizmetleri Grup Başkanı Doğuş Kuran da katıldı.

Hayatımızda neler değişecek?

· Akıllı araçlarla ulaşım, herkes için daha ekonomik ve hızlı olacak.
· Evlerdeki kombilerden alarm sistemlerine kadar tüm akıllı cihazlar kontrol edilebilecek
· Alışveriş alışkanlıkları değişecek.
· Mekandan bağımsız eğitim imkanları genişleyecek.
· Lojistik sektöründe verimlilik artacak, sahadaki tüm araçlar eşzamanlı kontrol edilebilecek.
· Şantiye, tersane, fabrika gibi büyük operasyon sahalarında kullanılan makineler uzaktan yönetilebilecek.
· Ambulansta acil müdahale edilmesi gereken hastalara, uzman hekim evinde bile olsa yardımcı olabilecek.
· Turkcell 4.5G ile yaygınlaşacak 4K teknolojisi sayesinde 4K kalitesiyle, kesintisiz seyir keyfi kişiselleşecek.