Skip to main content

Türk Telekom, Türkiye’nin en büyük veri merkezini İstanbul Esenyurt’ta açtı.

Türkiye’nin en büyük veri merkezi, Türk Telekom tarafından İstanbul Esenyurt’da açıldı. Esenyurt Veri Merkezi 130 milyon TL’lik yatırım ile, toplam 27 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirilmiş durumda. Kurumsal müşterilerine yüksek hızlarla erişilebilir veri merkezi hizmetlerini genişletecek olan Türk Telekom, Esenyurt Veri Merkezi’nde sunucu barındırma, sunucu kiralama, sanal sunucu, depolama, yük dengeleme, bulut tabanlı yedekleme ve replikasyon hizmetleri, veri merkezi internet erişimi, müşteri yönetim ofisi, siber güvenlik hizmetleri gibi pek çok hizmeti bir arada sunacak.

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, “Teknoloji baş döndürücü bir hızda gelişirken 5G, yazılım tanımlı ağlar, nesnelerin interneti, akıllı şebekeler, akıllı şehirler gibi yenilikçi teknolojilerin hızla yaygınlaşması sonucu dünyadaki veri merkezi ihtiyacı da büyük bir hızla artıyor. Veri merkezi kurulumu, şirketler için büyük bir maliyet kalemi. Kurumsal firmalar artık bu maliyet kalemine katlanmak yerine, çok daha düşük maliyetlerle yüksek güvenlikli, bulut tabanlı, anahtar teslimi dış kaynaklı çözümleri tercih ediyor” dedi.

Esenyurt Veri Merkezi, kolay ulaşım, kesintisiz güç temini ve fiziksel risklere uzaklık kriterleri göz önünde bulundurularak seçilen konumuyla da ön plana çıkıyor. Merkezin konumu belirlenirken pek çok kriterin yanı sıra, olası risk faktörlerini en aza indirmek amacıyla 1. derece deprem bölgesi dışında yer almasına da özellikle dikkat ettiklerini vurgulayan Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, merkezin veri güvenliği açısından da üstün teknolojilerle donatıldığına dikkat çekerek Türkiye’nin en büyük DDOS koruma altyapısı ile en güvenli veri merkezi hizmetini sağlayacaklarını ifade etti.