Skip to main content

Türk Telekom, 2024 yılı birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre; Türk Telekom’un konsolide gelirleri yıllık bazda yüzde 6 artarak 28 milyar TL’ye ulaştı. FAVÖK’ü (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr), yüzde 23 artarak 10,3 milyar TL oldu, FAVÖK marjı ise geçen yıla kıyasla 510 baz puan iyileşerek yüzde 36,6’ya yükseldi. İlk çeyrekteki net kârı 1 milyar TL olan Türk Telekom, 2024’ün ilk çeyreğinde 4,6 milyar TL yatırım gerçekleştirdi.

Açıklamada Türk Telekom’un, yılın ilk çeyreğinde toplam abone sayısının 52,8 milyon, mobil abone sayısının 26,2 milyon, sabit genişbant abone sayısının ise 15,2 milyon olduğu belirtildi. Paylaşılan bilgilere göre sabit internet ve mobil, Türk Telekom’un ilk çeyrekteki faaliyet gelirlerinin yüzde 72,6’sını oluşturdu. İki iş kolunun gelirlerindeki toplam 2,6 milyar TL’lik artış yıllık büyümeye önemli katkı sağladı.

Fiber altyapı uzunluğunu 2024 birinci çeyrek itibarıyla 441 bin km’ye taşıyan Türk Telekom’un fiber hane kapsaması ise 32,2 milyon oldu. Fiber abone sayısı 13 milyona ulaşan Türk Telekom’un, FTTC (Saha Dolabına Kadar Fiber) abone sayısı 8,6 milyon olurken, FTTH/B (Eve / Binaya Kadar Fiber) abone sayısı 4,5 milyona yükseldi. Türk Telekom’un bir önceki yıl yüzde 79,8 olan fiber abonelerinin toplam sabit genişbant aboneleri içindeki payı yüzde 85,7’ye yükseldi.

2024’e sağlam bir başlangıç yaptıklarını belirten Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Öncü iş kollarımızda devam eden ivme ile yıla tatmin edici bir giriş yaptık. 1Ç’24 hedefleriyle karşılaştırdığımızda, gelir artışı beklentimize paralel gerçekleşirken, FAVÖK marjı beklentimizden yüksek gerçekleşti. Mobil, pazardaki yoğun rekabete rağmen üstün performansı ile bir kez daha konsolide gelir büyümesinin itici gücü oldu. Sabit genişbant ise öngördüğümüz üzere ARPU büyümesindeki hızlanmayla katkısını artırırken daha fazlası için gerekli aksiyonları almayı sürdürdü” dedi.