Skip to main content

A’ Design Award Tasarım Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu

İtalya’nın Milano kentinde 2010 yılından itibaren düzenlenen ve dünyanın en kapsamlı tasarım yarışmaları arasında yer alan A’ Design Award Tasarım Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. Uluslararası alanda 87 ülkeden 12,000’in üzerinde katılımın gerçekleştiği yarışmada, kazanan tasarımcılar listesinin başında ise bir Türk tasarımcı yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’yi dünya sıralamasında ikinciliğe taşıyan ve 2014 yılında Uluslararası Tasarımcılar Derneği tarafından ‘Yılın Tasarımcısı’ ödülüne layık görülen Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu ve ekibi 8 ödül kazanarak “En çok ödül alan tasarımcı” unvanını bu yıl da korudu.

DenizTaxi2

ODTÜ Teknokent’te yer alan katma değerli ürün tasarım merkezi Designnobis bünyesinde geliştirilen tasarımlar arasından öne çıkanlar şu şekilde;

  • Shelter Pack Sığınmacı Barınma Ünitesi; Savaş veya doğal afet sonrası durumlarda kullanılmak üzere geliştirilen sığınmacı barınma ünitesi, çadır vb. geçici çözümlerin ötesinde güvenlik, kişisel alan ve korunma sağlar. Dört kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek yaşam alanı sunan ünite eşyalarıyla birlikte kuruluma hazır bir paket olarak tasarlanmıştır. Duş/tuvalet modülü de bulunan ürün çatıda yağmur suyunu toplayarak kullanımı sağlar. Demonte halde tek konteynerde 12 adet ünitenin taşınabilmesi ile lojistik avantaj elde edilirken, acil durumlara kısa süre içerisinde müdahale imkanı oluşturulur.
  • Taxea Deniz Taksi; İstanbul Boğazı için geliştirilen çift güverteli katamaran, 65 yolcu kapasiteli bir özel deniz aracıdır. Yüksek performans ve konforuyla öne çıkan araç ışık alan ferah tasarımıyla manzarayı yolcunun ayaklarına sererek boğaz yolcuğunu keyfe dönüştürür.
  • Wave LED Armatür; Karayollarında kullanılan LED aydınlatma armatürü modüler tasarımı ile ME, ME2, ME3 sınıfı aydınlatma ihtiyaçlarını karşılar. Heper tarafından yerli olarak üretilen armatür tasarımı, yüksek katma değerli bir ihraç ürünü olarak geliştirilmiştir.