Skip to main content

İki Türk girişimci tarafından kurulan OVO Dijital Servisler (OVO), dijital kart hizmetlerini online kredi kartlarıyla bağlayarak, Apple Pay ve Google Pay alternatif bir teknoloji geliştirdi.

Türk şirketi OVO, ağırlıklı olarak mobil üzerinden geliştirilen fintech uygulamalarına farklı bir teknoloji bakış açısı geliştirerek dünyada bir ilki gerçekleştirdi. OVO kullanıcılarına, fintech alanında herhangi bir mobil uygulama yüklemeye ihtiyaç duymayacakları alternatif bir teknolojiyle; Apple, Google ve Samsung gibi dünya devlerine ait benzer bir hizmeti herkesten önce Türkiye’de hizmete sunuyor.

Apple Pay ve Google Pay’e alternatif

Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay gibi mobil ödeme teknolojileri, bazı ülkelere özel bankacılık regülasyonları sebebiyle tüm dünyada aktif olarak kullanılamıyor. Teknoloji devlerinin boş bıraktığı bu alanda oWallet, BDDK tarafından yetkilendirilmiş resmi ödeme kuruluşu olan PayTR’nin de desteğiyle Apple ve Android Cüzdan teknolojilerine dayandırdığı yeni temassız mobil ödeme altyapısını hayata geçirdi.

Türk şirketin geliştirdiği teknoloji yazılımının en çok dikkat çeken özelliği, Apple ve Android altyapısı kullanan tüm mobil cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmesi. Kısa bir üyelik aşamasının ardından mobil cihaza eklenen markaya özel oWallet dijital kartlar, bağlantılı olan Apple Watch gibi cihazlarla da entegre çalışabildiği gibi; Apple Watch sahibi kullanıcılar cep telefonlarını dahi çıkarmaya gerek kalmadan, sadece kollarındaki saatin ekranına dokunarak mobil ödeme gerçekleştirebiliyorlar.


Tüm kontrol kullanıcıda

oWallet’ın bakiye yükleme ve anında tahsilat özelliği sayesinde kullanıcı, tercih ettiği miktarı dijital kartına yükleyebildiği gibi, ileriki harcamalarında da hızlı ödeme özelliğinden faydalanarak kredi kartını cüzdanına tanımlayabiliyor. Bunun ardından oWallet özelliğine sahip kartları kabul eden iş ortaklarında sadece mobil cüzdanlarını göstererek diledikleri kadar alışveriş yapabiliyor ve istedikleri zaman dijital kartlarındaki bakiyeyi geri iade alabiliyorlar.