Skip to main content

Blesh Physical Web beacon’ları ve Physical Web Uygulaması, fiziksel eşyaları akıllı eşyalar haline getiriyor

Google’ın önderlik ettiği Physical Web beacon cihazlarını geliştiren ve dünyada satmaya başlayan ilk şirket olan Blesh, iki hafta içinde 30 ülkeye geliştirdiği teknolojinin satışını gerçekleştirdi.

Apple’ın iBeacon teknolojisine benzer şekilde Bluetooth Smart teknolojisini kullanan ve nesnelerin internetini etkin şekilde kullanmak için bir standart yöntem geliştirmek üzere başlatılan yaratıcı bir girişim olan bu proje ile kullanıcıların yakınlarda bulunan herhangi bir eşya ile rahatça etkileşime geçebileceği bir sistem planlanıyor.

Physical Web Beacon’ları Bluetooth Low Energy sinyalleri yayarak akıllı mobil cihazlara veri iletebiliyor. Bu cihazlar ile her gün kullandığımız eşyalara akıllı özellikler verilebiliyor. Her bir beacon’dan yayılan sinyal, bir mobil uygulamaya ihtiyaç duymadan kullanılabilecek ve tüm mobil cihazların tanıyacağı bir URL taşıyor. Her bir akıllı eşya kendi URL’leri üzerinden izlenebiliyor.

Blesh PW Beacon cihazları, en fazla 20 gram ağırlığında, küçük boyutlu, her türlü yüzeye yapıştırılabilen düşük bütçeli cihazlar. Her bir cihaz Bluetooth Smart sinyalleri aracılığıyla birer bağlantı yani URL yayıyor. Yayılan bu URL’ler eşyalara akıllı özellikler veriyor ve yakınlardaki Android cihazlarla etkileşime geçilmesini sağlıyor. Tanımlı URL üzerinden bu cihazlar ile her hangi bir eşyaya bir görev veya bilgi verebiliyor, ödeme yaptırabiliriyor veya sadece kendilerini tanıtmaları sağlanabiliyor.

İlk kez Blesh tarafından satışa çıkarılıyor

  • Physical Web projesinin deneysel süreci için bu ay ilk kez Blesh tarafından satışa çıkarılan Blesh PW Beacon’ları, akıllı cihazlara gönderdikleri URL’ler ile etkileşim sağlıyor. Bu URL’leri Blesh Android uygulaması vasıtasıyla değiştirilebilmek, uyarlayabilmek ve özelleştirilebilmek mümkün. URL uyarlama fonksiyonunun yanı sıra, Blesh uygulaması Beacon cihazları için aygıt yazılımı güncellemeleri (firmware updates) hizmetlerini ve Beacon’lar ile mobil telefonlar arasındaki iletişim gereksinimlerini de sağlıyor. Blesh PW uygulaması Google Play Store’da hali hazırda erişilebilir durumda.
  • Physical Web, tüm yazılımcıların katılımına açık bir deneysel proje. Bu proje bünyesinde katılımcılar denemeler yapabiliyor, tartışmalara katılabiliyor ve fikir alışverişine bulunabiliyorlar.

Her gün kullandığımız eşyaları akıllı telefonlar ve cihazlarla iletişime geçirmek konusunda öncü olmak isteyen yazılımcılar, artık Blesh PW (Physical Web) beacon ve uygulaması ile bunu gerçekleştirebiliyor ve Google’ın başlattığı Physical Web projesine (https://github.com/google/physical-web) katılabiliyorlar.