Skip to main content

Dünyaca ünlü 18 Instagram fotoğrafçısı Türk Hava Yolları ile Türkiye’yi karış karış gezdi

21 Haziran’da ilk fotoğrafçı grubunun Türkiye’ye gelişiyle başlayan LoveFromTurkey projesi, 14 Temmuz’da ikinci grubun ülkelerine dönüşüyle sona erdi. LoveFromTurkey, Instagram ile diğer güçlü sosyal medya mecralarını kullanarak dinlerin ve binlerce yıllık medeniyetlerin buluştuğu Türkiye’yi, yani Avrupa ile Asya’yı bileştiren toprakları dünyaya anlatmak, tanıtmak için 21 Haziran’da İstanbul’dan 3 ayrı rotaya ayrılarak yola çıkmıştı.

Dünyanın dört bir yanından gelen Instagram fotoğrafçılarının bakış açısıyla; ülkemizin kültürünü, tarihini, doğasını ve insanlarını fotoğrafın evrensel dilini kullanarak anlatmayı hedefleyen proje, Türkiye’nin Karadeniz, Doğu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Ege ve Marmara bölgelerinde toplam 17 ilden geçerek 10 bin kilometre yol kat etti. 7 Temmuz’da başlayan 2 tur boyunca İstanbul, Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Ankara, Karabük, Bolu, Antalya, Muğla, Denizli, İzmir ve Bursa’ya uğrayan LoveFromTurkey ekibi ilk turda ise bu şehirlere ek olarak, Trabzon, Kars, Ağrı, Van, Batman, Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa illerini ziyaret etmişti.

2. rotada 21 milyonluk görünürlüğe ulaşıldı

Yalnızca ilk rota sonunda kampanyanın sosyal medya hesapları 9 milyonu aşkın görünürlüğe ulaşmıştı. 2. rota sonunda ise toplam görünürlük 21 milyona ulaştı.

İki ayrı seyahat rotasından meydana gelen ve dünyanın 10 farklı ülkesinden 20 Instagram fotoğrafçısını ağırlayan proje 20 gün sürdü. Toplam 17 şehri gezerek fotoğraflayan Instagrammer’lar, çektikleri fotoğrafları dünyayla paylaşarak birer kültür elçisi görevi üstlendi. Seyahatler boyunca Türkiye’nin önde gelen fotoğrafçılarından biri olan Mustafa Seven de onlara eşlik etti. Projenin yönetimini daha önce #ComeSeeTurkey
projesi ile de başarı yakalayan Sevenplus Reklam Ajansı üstlendi.

Proje Türk Hava Yolları’nın resmi instagram hesabı @turkishairlines üzerinden #lovefromturkey hashtag‘inden ve projenin internet sitesi olan lovefromturkey.com‘dan takip edilebilir. Projenin gezici sergiler ile dünyayı dolaşması ve kitaplaştırılması planlanıyor.