Skip to main content

Küresel finans sistemine siber saldırı düzenleyerek banka ATM’lerinden 55 milyon dolar çeken grubun lideri Ercan Fındıkoğlu’nun suçunu kabul ettiği belirtildi

ABD’de 3 siber saldırı düzenleyerek banka ATM’lerinden 55 milyon dolar çeken grubun lideri olarak bilinen Türk hacker Ercan Fındıkoğlu’nun suçunu kabul ettiği belirtildi.

ABD Adalet Bakanlığı, Ercan Fındıkoğlu’nun kullandığı takma adları; “Segate”, “Predator” ve “Oreon” kamuoyuna açıklamıştı. Fındıkoğlu konuyla kendini savunmuş, suçsuz olduğunu belirtmişti.

ercan fındıkoğlu

Ercan Fındıkoğlu ve ekibinin, 2013 yılında tam 24 ülkedeki ATM’Lerden 40 milyon dolar, 2011’de 10 milyon dolar ve 2012 yılında 5 milyon dolar çaldığı iddia edildi. Brooklyn’deki bir federal mahkemede, “bilgisayar sistemlerine izinsiz girmek”, “banka sahtekarlığı” ve “para aklama” gibi farklı suçlardan yargılanan 34 yaşındaki Fındıkoğlu’nun suçunu kabul ettiği ifade edildi. Ercan Fındıkoğlu’nun suçunu kabul etmesiyle birlikte, 57 yıla kadar olan hapis cezası 11 ile 15 yıl arasını kapsadığı belirtildi.

ABD’de aranan şuçlu listesinde başını çeken “Parayı yorgan yapan hacker” olarak ün yapan Ercan Fındıkoğlu, 2013 yılında Almanya’da tutuklanmış, 2015 yılında ABD’ye iade edilmişti.