Skip to main content

Startups.watch yılın ilk yarısına ait girişim ekosistemi verilerini paylaştı. Ayrıntılar haberimizde…

Girişim ekosistemine dair verileri derleyen Startups.watch, bu yılın ilk yarısına ilişkin verileri paylaştı. 11 Temmuz’da İTÜ Magnet’te düzenlenen etkinlikte açıklanan verilere göre, bu yılın ilk yarısında 36 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Adet bazında ele alındığında ise 63 yatırımdan söz etmek mümkün. 2016’nın ilk yarısıyla karşılaştırdığımızda ise 137 yatırım için 70 milyon dolar harcandığını görüyoruz.

Startups.watch verilerinde en çok yatırım alan girişimler de yer alıyor. Buna göre, bu yılın ilk yarısında 15 milyon dolar yatırımla iyzico en yüksek yatırıma imza atan girişim oldu. Geçen yıl aynı dönemde en yüksek yatırımı 19,3 milyon dolarla Cardtek almıştı. İkinci çeyrekte 1 milyon dolar ve üzeri yatırım alan girişimler şöyle sıralanıyor: Evtiko (4 milyon dolar), Modacruz (2 milyon dolar), iyzico (2 milyon dolar), tapu.com (1,2 milyon dolar), RS Research (yaklaşık 1,2 milyon dolar) ve Logiva (yaklaşık 1 milyon dolar).

İlk yarıda fintech yatırımları öne çıktı

Startups.watch yayımladığı raporda girişimlere gerçekleştirilen yatırımların sektörel dağılımlarını da yer veriyor. Adet bazında en çok yatırımın fintech (4), retail-tech (3), IoT (3) sektörlerinde yapıldığı görülüyor. Tutar bazında ise en çok yatırım toplayan sektör ise emlak teknolojileri (real-estate tech) oluyor.

Çalışmada Avrupa ve Türkiye karşılaştırması da aktarılıyor ve yatırım miktarı olarak Türkiye’nin Avrupa’da ilk yarıda 36 ülke arasında 18. sırada olduğu belirtiliyor. Türkiye’nin Doğu Avrupa’da Polonya ve Romanya ile yarıştığı çalışmada değinilen diğer bir nokta.