Skip to main content

Türk bilim insanı Betül Kaçar, evrende yaşamın izlerini araştırmak için oluşturulan NASA ekibine kabul edildi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), astrobiyoloji, moleküler biyoloji ve evrim alanlarında çalışmalarını sürdüren Türk bilim insanı Betül Kaçar’ı evrende yaşamın izlerini araştırmak için oluşturduğu ekibe kattı. Çalışmalarını astrobiyoloji alanında sürdüren Kaçar, aldığı mutlu haberi Twitter hesabından şu sözlerle duyurdu:

“Güzel bir haber. Kelimelere dökmekte zorlanıyorum, ama şöyle: Evrende yaşamın izlerini araştırmak için oluşturulan yeni bir NASA ekibine kabul edilmişim. Bu seneye ufak bir sağlık sorunuyla başladım, ilaç gibi geldi bu haber sabah sabah. Her şeyin başı sağlık diyerek bitireyim.”

Harvard Üniversitesi ve NASA Astrobiyoloji Enstitüsü’nde astrobiyolog olarak görev yapan Betül Kaçar, ABD’deki araştırmalarına Amerikan Howard Hughes Tıp Enstitüsü’ne (HHMI) başvurduğu projenin ödüllendirilmesiyle başladı. Doktora sonrası evrimsel biyoloji ve astrobiyoloji alanına geçiş yapan Kaçar, bu çalışması ile NASA Genç Araştırmacı Ödülü’nü ve NASA Astrobiyoloji Enstitüsü ve NASA Egzobiyoloji araştırmacı ödüllerini aldı. Betül Kaçar ayrıca Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nde de doçent unvanına sahip.