Skip to main content

Kısa süre önce ABD başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabı kapatan kişinin, Türk asıllı Alman vatandaşı Bahtiyar Duysak olduğu öğrenildi.

Twitter‘daki işinden ayrılmadan önce ABD başkanı Donald Trump‘ın Twitter hesabını 11 dakikalığına kapatan çalışanın Bahtiyar Duysak adında Almanya’da doğup büyüyen Türk asıllı bir Alman vatandaşı olduğu öğrenildi.

2 Kasım 2017’de gerçekleşen olayın ardından Twitter yönetimi, hesabı kapatan çalışanın ismini paylaşmamıştı, ama Trump’a geçici süre sansür uygulayarak bir kesimin alkışını alan bu kişi Techcrunch’a röportaj vererek kimliğini açıklamış oldu.

Trump'ın hesabını kapatan "gizli kahraman" Türk çıktı

Techcrunch’a konuşan Bahtiyar Duysak, yaptığının bir “hata” olduğunu, hesabın gerçekten kapanacağını tahmin etmediğini belirtti. Hesaplarla ilgili şikâyetleri değerlendiren bir departmanda çalışan Duysak, o gün Donald Trump’ın hesabı hakkında bir şikâyet aldığını, deaktivasyon işlemini fazla düşünmeden başlattığını, saatler sonra da Başkan’ın hesabına olanları medyadan öğrendiğini söyledi.

Twitter’ın da olay günü ilk açıklaması kapanmanın bir hata sonucu gerçekleştiği şeklindeydi, ancak daha sonra, olayın bir sözleşmeli çalışan nedeniyle gerçekleştiği açıklaması yapılmıştı.

“Gizli kahraman, sen kimsin?”

Bundan böyle teknoloji sektöründe çalışmayı planlamadığını, finans sektöründe bir iş aradığını söyleyen Duysak’ın, ABD Başkanı Trump’ın Twitter hesabını erişime kapattığı gün @realdonaldtrump hesabına 11 dakika boyunca erişilememiş, hesaba girmeye çalışanlar “Böyle bir hesap yok” uyarısıyla karşılaşmıştı.

Twitter’daki paylaşımları toplumda çoğu kez öfkeyle karşılanan Trump’ın hesabının kapanması ABD’de sosyal medyaya damgasını vururken, deaktivasyon işleminin faili Duysak tanınmadığı halde, ABD halkının bir kısmı tarafından “kahraman” ilan edilmiş, hatta ünlü internet sitesi Mashable Twitter’da, “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor” ifadesini içeren bir paylaşım yapmıştı.