Skip to main content

Bill Campbell, Silikon Vadisi’nin en önemli şirketlerinin kurulması ve büyütülmesinde önemli katkılar yapan bir isim. Bu şirketlerin pazar değerlerinin toplamı bir trilyon doları geçti. Eski bir kolej futbolcusu ve koçu olan Campbell; Steve Jobs, Larry Page, Eric Schmidt gibi onlarca vizyoner liderin koçluğunu yaptı.

Bill Campbell’ın verdiği koçluğun basit ve uygulanabilir prensipleri var. Öncelikle her şey ekipte başlıyor. Campbell hiçbir iş planına ekiple ilgili bilgi almadan başlamıyor. Hiçbir vizyon, hiçbir iş planı ahenkle çalışan yetkin bir takım olmadan başarılı olmuyor. Bunun da bazı prensipleri var.

Beraber çalıştığınız herkesi dinlediğinizden, değerli hissettirdiğinizden emin olun. Hepimiz, mükemmel iş yapmak isteyen, bunu yapmaya yetkin ve motive insanlarla çalışıyoruz. İyi liderler, bu enerjiyi açığa çıkaran ve arttıran ortamlar yaratıyorlar. Bu ortamı da destek, saygı ve güvenle oluşturuyorlar. Destek, insanlara başarılı olmaları için gerekli araç, bilgi, eğitim ve koçluğu sağlamak. Ekibin yetkinliğini arttırmak için bitmeyen bir çaba. İyi yöneticiler, çalışanlarını kendilerinin düşünebildiğinin ötesinde geliştiriyor.

trilyon dolarlik kocSaygı, herkesin kariyer amaçlarını anlamak ve yaşam tercihlerine hassas bir şekilde yaklaşmak. Herkesin kariyer amaçlarına şirketin ihtiyaçlarıyla örtüşecek bir şekilde erişmesine yardımcı olmak. Güven ise, insanları işlerini yaparken ve karar alırken özgür bırakmak. Herkesin iyi iş çıkarmayı istediğini bilmek ve çıkacaklarına inanmak.

Bill Campbell, karar verme süreçlerinde uzlaşma aramanın anlamsız olduğunu düşünüyor. Asıl olanın tüm fikirlerin açıkça tartışılabileceği bir ortam yaratabilmek, fakat liderin gerektiği zaman elindeki bilgi setiyle karar verip süreci ileriye taşıyabilmesi gerektiğini düşünüyor.

Koç edilebilir insanlarla çalışmanın önemini de vurguluyor. Bunlar dürüstlük ve alçak gönüllüğü barındıran, çok çalışan ve vazgeçmeyen, öğrenmeyi hiç bırakmayan insanlar.

Altını çizdiklerim:

  • Ünvanınız sizi yönetici yapar. Ekibiniz ise sizi bir lider.
  • En güvensiz yöneticiler başkalarının tavsiyelerini kendilerine tehdit olarak görür.
  • Başarılı insanlar şirketlerini iyi yönetirler. İyi süreçler kurarlar, ekiplerinin sorumluluk aldıklarından emin olurlar, harika insanları işe almayı bilirler; onları nasıl değerlendireceklerini bilirler, geri bildirim sağlarlar ve iyi bir gelir almalarını sağlarlar.
  • Kararsızlık, yanlış karar kadar zarar verebilir. Yanlış bile olsa bir şey yapın. İyi çalışan bir karar verme mekanizmasına sahip olmak iyi bir karar kadar önemlidir, tüm takıma güven verir.
  • Herhangi bir ilişkinin (arkadaşlık, sevgililik, profesyonel) en önemli birimi güvendir.

Her zaman enerjiyi veren insan olun, enerjiyi emen değil.

Onur Erbay, Hopi Genel Müdürü