Skip to main content

Trendyol, 2024 World Governments Summit’te kendi mühendisleri tarafından geliştirilen yapay zekâ dil modeli Trendyol LLM’i tanıttı.

Türkiye, Katar ve Hindistan’ın onur konuğu olduğu 2024 World Governments Summit (Dünya Hükümetler Zirvesi), Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai emirliğinde 12-14 Şubat tarihleri arasında gerçekleşti.

“Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek” temasıyla düzenlenen Zirveye 25’ten fazla devlet ve hükümet lideri, birçok bakan, devlet yetkilisi ve uzman katıldı. 11. kez düzenlenen zirve kapsamında, dünyanın önde gelen özel sektör ve kamu temsilcilerinin katıldığı “Sorumlu Yapay Zekanın Geleceğine Doğru” başlıklı bir panel düzenlendi.

Trendyol, bu panele Türkiye’den katılan tek şirket oldu ve yapay zekâ alanının önde gelen uzmanlarıyla birlikte panelde yer alan Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, Trendyol’un yerli çözümü olan “Trendyol LLM” dil modelini katılımcılarla paylaştı.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre; Trendyol, Türkçe ve İngilizce konuşabilen çok yönlü bir dil modeli geliştirdi. Trendyol mühendislerinin Meta’nın LLaMa2 modeli üzerine geliştirdiği ve özellikle e-ihracat alanında önemli katkılar sunması beklenen Trendyol LLM, açık kaynak olarak Türkiye’deki teknoloji ekosistemine sunulacak. Şimdilik genel amaçlı kullanıma göre geliştirilen Trendyol LLM, şirketler tarafından kendi amaçlarına göre özelleştirilebilecek.

Paylaşılan bilgilere göre modelin oluşturulması için geniş bir literatür taraması yapıldı ve Trendyol mühendisleri yaklaşık 4 ay boyunca bu dil modelini eğitti. İlk 3 ay boyunca mühendisler açık kaynaklardan yararlandı ve Trendyol verilerini kullandı. Son bir ayda ise, 10 milyar tokenlık bir veri kümesini kullanarak mevcut modeli Türkçe’yi daha iyi öğrenmesi ve anlamsal ilişkileri yakalayabilmesi için eğitti. 180 bin soru-cevap ikilisinin olduğu veri kümesi üzerinden komutlara ve isteklere cevap verebilecek bir chat modeli oluşturuldu.

Türkçe ve İngilizce konuşabilen Trendyol LLM’in ihtiyaca göre özelleştirilebildiğini ve bu sayede çeşitli alanlarda kullanılabileceğini de belirtelim. Buradan elde edilecek kullanıcı deneyimlerinin, chatbot’ların iyileştirilmesinden arama altyapıları için bilgi çıkarımına kadar birçok alandaki gelişmelere katkıda bulunması hedefleniyor.

Trendyol, LLM’i satıcılarının uluslararası pazarlardaki dijital asistanı haline getirmeyi planlıyor. Şirket, Trendyol LLM’in gelecekte Türk satıcılarının küresel pazarlara açılan kapısı olmasını hedefliyor. Böylelikle, satıcıların dil bariyerini aşmalarına yardımcı olmayı ve tek tıkla pek çok dilde çeviri yaparak ihracat süreçlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor.