Skip to main content

Türkiye ve dünyada kaç internet sitesi ve mobil uygulama Heartbleed’e karşı savunmasız durumda?

Trend Micro, internet siteleri ve mobil uygulamaları etkileyen Heartbleed ile ilgili çarpıcı sayısal verilere ulaştı.

İnternet üzerinden alınan ve gönderilen bilgilerin korunmasını sağlayan SSL şifreleme teknolojisini etkileyen Heartbleed Bug, bugüne kadar internetin karşılaştığı en sinsi ve tehlikeli güvenlik açıklarından birisi olarak nitelendiriliyor. Trend Micro, öncelikle internet sitelerindeki bir güvenlik açığı olarak saptanan Heartbleed Bug’ın mobil uygulamaları da etkilediğini belirtiyor.

Türkiye’de 115 internet sitesi Heartbleed Bug’a karşı savunmasız

Trend Micro’nun üst seviye alan adları üzerinden yürüttüğü araştırmada, Türkiye merkezli ‘.tr’ alan adlı toplam 3 bin 40 adet siteden 457 tanesinin SSL şifrelemesi kullandığı belirlendi. Bu 457 sitenin 342 tanesinin güvenli olduğu ortaya çıktı. Geri kalan 115 internet sitesi, yani ‘.tr’ alan adı kullanan internet sitelerinin yüzde 25’i Heartbleed Bug’a karşı savunmasız durumda.

Dünya’daki üst seviye alan adına sahip 1 milyon internet sitesinin yüzde 5’i Hearthbleed’ten etkilendi

Trend Micro’nun yaptığı araştırmada üst seviye alan adına sahip 1 milyon internet sitesi incelendi. Trend Micro uzmanları bu 1 milyon sitenin yüzde 5’inin Heartbleed’e karşı korunmasız olduğu sonucuna ulaştılar. Bu veriler içerisinde Güney Kore merkezli ‘.kr’ üst seviye alan adına sahip internet sitelerinin yüzde 56’sının Heartbleed’e karşı savunmasız olduğu ortaya çıktı. Güney Kore’yi yüzde 45’lik oranla ‘.jp’ üst seviye alan adına sahip Japonya merkezli internet siteleri izledi. Dikkat çeken bir başka veri ise .gov uzantılı internet sitelerinin yüzde 38’inin Heartbleed’e karşı savunmasız olduğu.

Fotoğraf: CNET