TEKNOLOJİ

Sebla Kutsal | 22.02.2017 - 17:30

Trafik sıkıştığında uçarak kaçmak artık hayal değil

Hayaller gerçek oldu. Hem havada hem karada kullanılabilen 'PAL-V Liberty' iki modelle ön siparişte!

İstanbul gibi metropollerin bitmeyen trafik çilesinde, yol tamamen kapanıp saatlerinizi araçta geçirmeniz gerektiğinde sizin de içinizden “arabaya bir pervane takıp uçarak kaçabilsem” dediğiniz zamanlar olmuştur eminim…

İşte bu hayal, fantezinin ötesine geçerek gerçek oluyor. Hatta bu ay itibarıyla araç siparişi vermeniz bile mümkün. Teslimat tarihi olarak da 2018 işaret ediliyor.

Uçan otomobillerin üreticisi Hollanda merkezli PAL-V. Bu projeyle ilk olarak 2012 yılında adından söz ettiren firma, prototip aşamasını geçti ve seri üretime hazırlanıyor.

Hem araba hem uçak kullanmayı bilmeniz gerekiyor

İçinde iki kişilik oturma yeri olan, yolda ve havada gidebilen ‘PAL-V Liberty’ isimli aracı kullanmak için hem sürücü belgenizin hem de pilotluk eğitiminizin olması gerekiyor.

Dört metre uzunluğa, iki metre genişliğe ve 664 kilogram ağırlığa sahip olan aracın üstünde iki motor ve uçuş için bir pervane bulunuyor ve arabadan hava aracına dönüşmesi sadece 10 dakika sürüyor. Motorlardan biri yolda, diğeri havada kullanılıyor.

Dünya çapında güvenlik standartlarına uygun olarak üretildiği belirtilen PAL-V Liberty‘nin hava aracı olarak kullanılırken karaya inebilmesi için 30 metrelik bir mesafe, havalanabilmesi içinse en az 330 metrekarelik bir pist gerekiyor.

Fiyatlar belli oldu, ön siparişler alınıyor

Havada saatte 180 km hızla seyrederek 500 km yol alabilen ve 20 kilogramın üstünde bagaj taşıyabilen araç, asfaltta üç tekerlek üstünde gidiyor ve saatte 160 km hıza ulaşıyor.

Kara kullanımında ortalama 7,6 litre yakıt harcayan ve 1315 km yol gidebilen PAL-V Liberty’nin ön siparişte iki modeli var. Liberty Sport modelinin fiyatı 299 bin avro, daha gelişmiş bir model olan Liberty Pioneer Edition ise 499 bin avro.