Skip to main content

Taraflar Toshiba’nın çip bölümünde satış için teklifini yükseltti. Toshiba yönetim kurulunun kararını Çarşamba günü açıklaması bekleniyor

Reuters’ın haberine göre, Bain Capital ve Güney Koreli SK Hynix‘ten oluşan bir grup, Toshiba’nın  çip bölümü için teklifini 22,3 milyar dolara yükseltti. Toshiba satıştan gelen parayla sahibi olduğu Westinghouse nükleer yatırım zararını kapatmaya çalışacak.

Fonun içerisindeki Bain ve Hynix payının 5,25 milyar dolar, Apple’ın ise 3 milyar dolar finansman sağladığı belirtiliyor.

Konuya yakın kaynaklar, Bain’in oy hakkının yüzde 49,9’una sahip olacağını ve Toshiba’nın yüzde 40, Japon firmaların yüzde 10,1 olacağını ifade ediyor.

Bain ve Hynix’in yanı sıra Toshiba da gizli sürdürüldüğü belirtilen pazarlıkla ilgili yorum yapmazken, Reuters kaynakları teklifteki artışın satın almadaki en istekli taraflardan biri olan sabit disk üreticisi Western Digital’in görüşmelerde ilerleme kaydetmesine bağladı.

Bununla birlikte, Toshiba’nın da satışın ABD’li Western Digital’e gerçekleşmesi halinde karşılaşabileceği tekel incelemesinden çekindiği öne sürülüyor.

Kaynak: Reuters