POPÜLER

Burcu Şahin | 27.02.2017 - 11:21

Torrent sitesi Mininova kapandı

Büyük torrent siteleri arasında yer alan Mininova, kapanma kararını kamuoyuna duyurdu.

Beş Hollandalı öğrenci tarafından kurulan ve yıllardır en çok ilgi gören torrent siteleri arasında yer alan Mininova,  4 Nisan 2017 tarihinden itibaren hizmet veremeyecek.

Mininova
2004 BitTorrent ile başlayan ve internetteki en büyük torrent siteleri arasında yer alan Mininova’nın forumu önümüzdeki hafta, sitenin tamamı ise bir ay sonra kapanacak.  Hobi amaçlı kurulduğu zamandan bu yana 950 milyondan fazla torrent dosyası yüklenen ve büyük başarılara imza atan Mininova, telif hakkı davalarını kaybetmesinin ardından sildiği dosyalar ve kullanıcıların yeni içerik yüklememesi yüzünden popülerliğini günden güne yitirdi. Yedi yıl boyunca hizmet veren site, kapanacağını duyurmasının ardından dosya sahibi kullanıcıların yedekleme yapmasını istedi.

Mininova kurucu ortağı Niek konuyla ilgili yaptığı açıklamada ” Spotify ve Netflix gibi içeriğe dağıtım platformları gittikçe yaygınlaşıyor. Bant genişliği daha da ucuz hale geldiğinde, torrent sitelerine gelecekte daha az ihtiyaç duyulacak. Bu bağlamda siteyi kapatmanın en iyi zamanı olduğunu düşünüyoruz.  12 yıllık serüvenimizde sanatçılardan gelen geribildirim de görmek çok güzeldi, birçoğu içeriklerini tanıttığımız için çok teşekkür ettiler.Mininova’nın kurucuları da artık öğrenci değil ve bu yolda farklı girişimler ve projelerle ilerlemeye devam ediyorlar. İnternetin bir parçası haline geldiğimiz için mutluyuz. Bizi destekleyen herkese çok teşekkür ederiz. Kullancılarımız olmadan Mininova olmazdı.” dedi.