Skip to main content

Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu ve İçişleri Bakanlığı’nın da tüm toplu taşıma araçlarına binerken zorunlu kıldığı HES Kodu-İstanbulkart eşleştirmesi için süreç 15 Ocak’ta başlıyor.

Coronavirus salgını ile mücadele, tüm dünyada sürüyor. Coronavirus pandemisi sürecinde Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması süreç boyunca ihtiyaca yönelik olarak güncelleniyor. Son olarak hayata geçirilen uygulamada tüm toplu taşıma araçlarına binerken HES kodu kullanmak gerekecek.

Salgınla mücadelede yeni önlemler kapsamında toplu taşımada HES kodu zorunluğu 15 Ocak 2021‘de başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların İstanbulkart’a HES kodu tanımlaması yapabileceklerini açıkladı.

İstanbul Kart-HES kodu eşleşmesi nasıl yapılır? 

İstanbulkart-HES kodu eşleştirmesi için için öncelikle HES Kodu’na sahip olmak gerekiyor. HES kodunu almak için buraya tıklayabilirsiniz.  HES kodunu aldıktan sonra İstanbulkart’ınızla eşleştirmeniz için linkte yer alan bilgileri doldurarak ‘Kaydet’ butonuna tıklamanız yeterli oluyor. Eğer İstanbulkart Mobil kullanıcısı iseniz uygulamaya ilk girişte gerekli yönlendirmelerle birkaç adımda tanımlamanızı yapabilirsiniz.