Skip to main content

Tinder kullanan Fransız gazeteci, uygulamanın kendisi hakkında topladığı bilgileri isteyince büyük bir sürprizle karşılaştı.

Dünyanın en çok kullanılan çöpçatanlık uygulamalarından Tinder‘da profili bulunan Fransız gazeteci Judith Duportail, kendisi hakkında elde edilen bilgileri talep edince gelen 800 sayfalık dosya karşısında şoke oldu.
Almanya’da yaşayan Duportail, Aralık 2013’te kullanmaya başladığı Tinder’dan, veri bankalarında depolanan kendisiyle ilgili bilgileri isteyince önce olumlu cevap alamadı, ancak hukuki yollara başvurunca, bu verileri elde etmeyi başardı.

Birkaç sayfalık bir doküman bekleyen genç gazeteci, 800 sayfalık bir dosyayla karşılaşınca çok şaşırdı. Bu sayfalarda; Duportail’ın Facebook’ta aldığı “like”lardan iptal edilmiş Instagram profilinde paylaşmış olduğu fotoğraflara kadar her şey bulunuyordu. Özel hayatı ise, müzik zevkinden cinsel tercihlerine kadar bu sayfalarda yazılıydı.

Tinder yetkilileri, yüzlerce sayfalık dosyayı “müşteri deneyimini kişiselleştirmek” amacıyla oluşturduklarını söylerken, ünlü çöpçatanlık uygulamasının siber saldırıya maruz kalması durumunda ortaya çıkabilecek sonuçları düşünmek bile ürkütücü.