TEKNOLOJİ

Burcu Şahin | 14.06.2017 - 16:26

Tim Cook’tan merakla beklenen otomobil açıklaması

Apple CEO’su Tim Cook, uzun süredir konuşulan ve proje detaylarının merak edildiği Apple Car hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Apple CEO’su Tim Cook, nihayet yıllardır konuşulan Apple Car projesi ile ilgili planlarını açıkladı. Cook, Bloomberg’e verdiği bir röportajda, Apple Car’ı “ Tüm yapay zekaların anası” olarak tanımladı.

Tim Cook, ilk kez uzun zamandır konuşulan Apple Car ile ilgili proje üzerinde çalıştıklarını doğrulamış oldu. Cook, proje ile ilgili çok fazla detay paylaşmasa da Apple’ın bir sürücüsüz aracı piyasaya süremeyeceğini net olarak belirtti. Cook, verdiği röportajda “ Otonom sistemler bizim için çok heyecan verici bir konu. Bu çalışmaların bizi nereye götüreceğini şu anda bilmiyoruz. Ancak şunu söyleyebilirim, bizim için asıl önemli olan ortaya çıkacak ürün değil, ürünün temelini oluşturan yazılımdır.”

Cook, araba projesini üç farklı faktörün bileşimi olarak tanımladı; elektrikle çalışan araçlar, sürücüsüz araç teknolojileri ve özel otomobil sahiplerinin taksicilik yapmasına imkan sağlayan mobil uygulamalar. Cook ayrıca otomobilden ziyade, otonom sistemler üzerine yoğunlaştıklarının altını çizdi. Röportajın bu kısmı, şirketin otomobiller üretmek yerine cihazların beynini inşa etmeye odaklandığına işaret edebilir.