TEKNOLOJİ

Burcu Şahin | 13.02.2017 - 17:14

Tim Cook: Gelecek VR’da değil, AR’da

Tim Cook: Gelecek VR’da değil, AR’da

Apple CEO'su Tim Cook, İngiliz gazetesi The Independent'a verdiği röportaj ile AR yani artırılmış gerçeklik hakkında fikirlerini paylaştı.

Artırılmış gerçeklik (AR) günlük yaşantımızın her evresinde kullanabileceğimiz bir teknoloji olarak hayatımızın her evresine girmeye başladı. Apple CEO’su Tim Coook da, The Independent ile yaptığı röportajda AR’ın “akıllı telefon gibi büyük bir fikir” olduğunu ve artırılmış gerçeklik ile ilgili heyecanlı olduğunu belirtti.

Tim Cook, daha önce yaptığı açıklamalarda olduğu gibi VR teknolojilerinin karşısında AR’ın geleceğinin daha parlak olduğunu bu röportajında da sürdürdü. Hatta AR’ın ilerleyen yıllarda “üç öğün yemek yemek” gibi kendine yer bulacağını söyleyerek insanların hayatını iyileştirme potansiyelinden bahsetti.

Cook röportajında, VR’ın uzun süreli kullanımda insan vücudu üzerindeki rahatsızlıkların AR’da yaşanmadığını belirterek, AR’ın hayatımızın bir parçası olacağının altını çizdi. Cook, sözlerinin devamında, “AR, tek başına bir ürün değil ama temel bir teknoloji. Bu teknolojinin yaygınlaşması için daha yapılacak daha çok şey var. Bence insanlara günlük yaşamda birçok konuda gerçekten yardımcı olabilir, bu yüzden de oldukça heyecanlıyım.” dedi.

Tim Cook’un röportajı, Apple’ın artırılmış gerçeklik özelliklerini gelecekte iPhone kameralarına entegre etmeyi planladığının sinyalini verdi. Henüz iddia boyutunda olsa da bu yıl ortaya çıkacak iPhone 8’in bu teknolojilerden bazılarını barındırması muhtemel olarak görülüyor.