Skip to main content

Çin’in teknoloji ihracatı kuralları ile ilgili son düzenlemesinin ardından TikTok’un satışı konusu güçlü bir engelle karşı karşıya.

Çin’in teknoloji ihracatı kuralları ile ilgili son düzenlemesinin ardından TikTok’un ABD operasyonlarının Microsoft, Oracle gibi ülke içerisinden taliplerine satışı konusu güçlü bir engelle karşı karşıya.

Çin, teknoloji ihracatını düzenleyen yönetmeliklerine yeni bir güncelleme getirmiş, yeni maddeler ekleyerek satış öncesinde hükümet onayını zorunlu hale getirmişti. Bu durumda olası bir satış halinde Çin’in resmi vetosu tüm süreci bloke edebilir. İlginç bir detay olarak yönetmeliğin en son 12 yıl önce düzenlendiği belirtiliyor, bu noktadaki gelişme Çin’in TikTok’un satışını istemediğine işaret ediyor.

The Wall Street Journal’ın haberine göre TikTok’u bünyesinde barındıran ByteDance, müzakereleri ilerletmek esasıyla Oracle ve Microsoft ile görüşmelerini sürdürmek istiyordu, ancak yeni kuralların ardından söz konusu planların rafa kaldırıldığı kaydedildi. Çin merkezli şirket, yeni düzenlemenin farkında olduğunu ve eksiksiz şekilde uyacağını belirten bir de açıklama yayınladı.

TikTok, ABD’de Trump yönetimine yasağı engellemesi yönünde dava açarken bir yandan da potansiyel alıcılarla pazarlıklarını sürdürüyordu. Bilindiği gibi Trump, TikTok’un ülkedeki operasyonlarının yerel bir firmaya satılmaması halinde Kasım ayı itibarıyla yasaklanacağını söylemişti.

Analistler, TikTok’un ABD operasyonlarının 20 milyar doların üzerinde bir değere sahip olduğunu öngörüyor.