Skip to main content

Bir araştırma, TikTok’un bir eğlence uygulaması olma iddiasına rağmen günden güne bir haber kaynağına dönüştüğünü ortaya koydu.

TikTok, kendini bir sosyal medya uygulamasından ziyade bir eğlence uygulaması olarak konumlandırmaya çalışıyor. Fakat bu çalışma ve bu iddia, kullanıcıların uygulamayı kullanma pratikleri ile pek uyuşmuyor. Zira TikTok’u bir haber kaynağı olarak görenlerin sayısı günden güne artıyor.

Pew Research Center tarafından yürütülen bir araştırma, TikTok’u bir haber kaynağı olarak görenlerin sayısının 2020 yılından bu yana üçe katlandığını ortaya koydu. Araştırma, ABD’li yetişkinlerin %10’luk bir kesiminin düzenli olarak TikTok’tan haber aldığını, 30 yaş altı yetişkinlerde ise bu oranın %26’ya çıktığını gösteriyor.

ABD’de yaşayan TikTok kullanıcılarının üçte birinin uygulamayı haber almak için kullandığını ve bu oranın 2020’den bu yana %22 arttığını ortaya koyan araştırma; 2020 yılında haberler için Facebook’u kullanan %54’lük kesimin 2022’de %44’e gerilediğini de kayıtlara geçirdi. YouTube kullanıcılarının üçte biri haberler için YouTube’u kullandıklarını belirtirken, oran geçen sürede aynı kaldı.

Yaygın kanı TikTok’un eğlenceli ve çoğu zaman absürt içeriklere ev sahipliği yapan bir platform olduğu yönünde olsa da dünyanın bazı haberleri almak için kullandığı bir uygulamaya dönüşeli uzun zaman oluyor. Örneğin geçtiğimiz yıl, Johnny Depp ile Amber Heard’ün boşanma davası gibi magazinsel bir süreç de Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi siyasi ve askeri bir süreç de TikTok üzerinden takip edilmişti.

Kaynak: TikTok is increasingly becoming a news source – The Verge