Skip to main content

TikTok CEO’su Shou Zi Chew, 23 Mart’ta ABD Enerji ve Ticaret Komitesi önünde ifade verecek.

Chew, uygulamanın gizlilik ve veri güvenliği önlemleri, çocuklar üzerindeki etkisi ve Çin ile bağları hakkında ifade verecek. Komite, Chew’in bir kongre komitesi huzuruna ilk kez çıkacağını söyledi.

Komite başkanı Cathy McMorris Rodgers yaptığı açıklamada, “ByteDance’a ait TikTok, Çin Komünist Partisinin Amerikan kullanıcı verilerine erişmesine bilerek izin verdi” dedi. Rodgers şöyle devam etti: “Amerikalılar, bu eylemlerin gizliliklerini ve veri güvenliklerini nasıl etkilediğinin yanı sıra TikTok’un çocuklarımızı çevrimiçi ve çevrimdışı zararlardan korumak için hangi önlemleri aldığını bilmeyi hak ediyor.”

Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’un güvenliği ve Çinli yetkililerle ilişkisi son birkaç yılda ABD’li yetkililerin dikkatini çekti. Bununla birlikte, CNBC’nin belirttiği gibi, yetkililer Çin’in kullanıcı verilerini teslim etmeye zorlama olasılığından endişe duymaya devam ederken ABD ile TikTok arasındaki tartışmalar durmuş görünüyor.

Şirket, ABD kullanıcı verilerini yerel Oracle sunucularında depolayarak ve bu tür verileri ABD ve Singapur’daki kendi sunucularından silerek düzenleyicilerin ve seçilmiş yetkililerin endişelerini gidermeye çalıştı. Oracle da, TikTok’un algoritmalarını ve içerik denetleme modellerini inceliyor.

Geçen ay TikTok, birkaç gazetecinin verilerine erişen Çin ve ABD’de ikişer kişi olmak üzere dört çalışanı işten çıkardığını söylemişti. Aralık ayında ise TikTok ABD’de federal hükümete ait cihazlardan yasaklanmıştı. Bu arada senatörler ve Kongre üyeleri, TikTok’u ABD’de tamamen yasaklama çabalarını yeniledi.

Kaynak: TikTok’s CEO will testify before a congressional committee in March – engadget