Skip to main content

Online market teslimat uygulaması girişimi Getir, 800 milyon doları aşan değerlemesiyle ‘Unicorn’ olma yolunda ilerliyor.

Online market teslimat uygulaması girişimi Getir, 800 milyon doları aşan değerlemesiyle ‘Unicorn’ olma yolunda ilerliyor. Girişim, geçtiğimiz yıl Silikon Vadisi yatırımcılarından Sir Michael Moritz liderliğindeki bir grup yatırımcıdan 38 milyon dolarlık yatırım da dahil şimdiye kadar 70 milyon dolar yatırım aldı. Hatırlatmak gerekirse, Getir’in potansiyeline inanan ve yatırım turunda liderliği üstlenen Sir Michael Moritz, Getir’in iş modeli için “taze bir tarifle, beklenmedik malzemelerle hazırlanmış bir Türk lokumu” benzetmesini kullanmıştı.

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu Türkiye’de de eticarette özellikle de online market alışverişlerinde çok ciddi bir artış oldu. Birçok e-ticaret girişimi gibi, Getir de 2020’de koronavirüsten nasibini alarak büyüme ivmesini artırarak devam etti. Getir Kurucusu Nazım Salur, geçtiğimiz yıl Getir’in ilk olarak Londra’da kullanıcılarıyla buluşmak istediğini belirtmişti.

Getir, ‘Unicorn’ olma yolunda ilerliyor

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre Getir, İngiltere’de büyümeyi finanse etmek için 100 milyon doların üzerinde yatırım için prensipte anlaştı. Seri B olarak adlandırılan fonlama turunda şirketin toplam değerlemesinin 800 milyon doların üzerinde olduğu belirtiliyor.

Getir’in haftalar içerisinde Londra’da operasyona başlamak için tüm hazırlıkları yerine getirdiği belirtilirken bu yılın sonlarına doğru Güney Amerika’da da operasyonlara başlayacağı düşünülüyor.