TEKNOLOJİ

Sebla Kutsal | 07.01.2019 - 13:43

Tesla’nın Çin’deki dev fabrikasının temelleri atıldı

Elon Musk, ABD dışındaki ilk dev Tesla fabrikasının temellerini attı.

Elektrikli araç üreticisi Tesla‘nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, ABD dışındaki ilk dev Tesla fabrikasının temellerini bugün Şangay Belediye Başkanı Ying Yong ile birlikte attı.

Ekim 2018’de Şangay’daki fabrika alanını 140 milyon dolara satın alan Musk, açılışta yaptığı konuşmada “Çin elektrikli araçların benimsenmesinde dünya lideri ve Tesla’nın sürdürülebilir enerjiye geçiş misyonu açısından kritik bir pazar” dedi.

Açılıştan önce Twitter’dan mesajlar paylaşan Musk, “Bugün yapılacak olan Tesla Şangay Fabrikası temel atımını dört gözle bekliyorum! Ön inşaatı yaza kadar bitirmeyi, yıl sonunda Model 3 üretimine başlamayı ve gelecek yıl yüksek üretim hacmine ulaşmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Tesla tarafından yapılan açıklamalara göre, Şangay’daki dev fabrika Model 3 modelini ve gelecek modelleri üretecek. Hedeflenen Model 3 üretim rakamı haftada 3 bin araç. Bu sayının, fabrika tam kapasite çalışmaya başlayınca yılda 500 bin Model 3’e çıkartılması planlanıyor.

Çin hükümetinin raporuna göre, yeni fabrikanın bu senenin ikinci yarısında kısmi olarak üretime başlaması bekleniyor. Tesla, fabrika açmanın yanı sıra Çin’in popüler sosyal medya ve mesajlaşma platformları WeChat ve Weibo’da resmi hesaplar açarak ABD yönetiminin ekonomik savaş halinde olduğu ülkeye sıkı bir giriş yaptı.