Skip to main content

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı, şirketin 2020’deki otomobil satışlarına kıyasla daha fazla kâr elde etmesini sağladı. Detaylar haberimizde…

Tesla’nın Amerikan sermaye piyasaları regülatörüne (SEC) 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını duyurmasından sonra, Bitcoin’in rekor seviyelere geldiğini sizlere aktarmıştık. Bu gelişmeden sonra Bitcoin, 58 bin dolar seviyesini geçerek piyasa değerini 1 trilyon doların üzerine çıkardı.

Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık yatırımı Bitcoin’in yükseliş ivmesiyle beraber 930 milyon dolarlık bir kâr getirmiş oldu. Tesla’nın geçtiğimiz 2020 yılı tamamı boyunca bildirdiği şirket kârı ise 721 milyon dolardı. Paylaşılan bilgilere göre bu kâr, elektrikli araçlardan elde ettiği gelirden neredeyse yüzde 30 daha fazla.

Tesla’dan sonra Mastercard ve Twitter’ın Bitcoin hamlesi rekor getirdi

Elektrikli otomobil üreticisi sadece Bitcoin yatırımı yapmakla kalmayıp ilerleyen dönemlerde Bitcoini bir ödeme yöntemi olarak kabul edebileceğini de paylaşmıştı. Mastercard da kripto para birimlerini bu yılın sonlarına doğru ağına entegre edeceğini duyurdu. Mastercard, halihazırda kripto para birimi kartları sunuyor ancak bu kartlar, bir kripto para birimini geleneksel para birimine dönüştüren ve daha sonra işlem yapmak için kullanılıyor. Kripto para birimini ağına entegre edecek olan Mastercard, yeni uygulama ile daha hızlı ve daha ucuz olması gereken kripto ile doğrudan ödeme yapmayı sağlayacak. Twitter’ın CFO’su Ned Segal ise CNBC ile yaptığı röportajda, Bitcoin ile çalışanlarının maaşını nasıl ödeyebileceği ve kripto para ile ödeme almak isteyen satıcılara nasıl hizmet sağlayabileceğini düşündüğünü söylemişti. Bitcoin; Tesla, Mastercard ve Twitter’ın da kripto para ile ilgili adımlar atmasından sonra yükseliş ivmesini sürdürerek 58 bin doları aştı. Bitcoin’in şu anki değerinin 56 bin doları geçtiğini ve yükselişte olduğunu da belirtelim.