Skip to main content

Jaguar’ın ilk elektrikli modeli I-Pace’i Cenevre Otomobil Fuarı’nda 6 Mart’ta tanıtıyor.

Jaguar’ın “Tesla katili” olarak bilinen ilk elektrikli SUV modeli Türkiye’de bir gecede 30 ön sipariş aldı. Hürriyet Gazetesinde bugün yayımlanan habere göre,  Jaguar’ın I-Pace modeli Temmuz ayında satışa çıkacak. Emre Özpeynirli imzalı haberde, Jaguar Türkiye Genel Müdürü Simay Alsan’ın I-Pace modelinin 2 bin Euro ön siparişe açıldığı belirtiliyor. Alsan’ın verdiği bilgiye göre, Türkiye için ayrılan kontenjanının tamamı satıldı. I-Pace için belirlenen fiyat 88 bin Euro (410 bin TL) seviyesinde. En üst donanım paketinin fiyatı ise 100 bin Euro olarak açıklandı.

I-Pace ev şarjı ediliyor

Yeni modele ilişkin bir değerlendirme yapan Simay Alsan şunları söyledi: “Menzili, performansı, iç hacmi ve tasarımıyla Jaguar I-Pace Türk kullanıcılarının bütün beklentilerini karşılayarak elektrikli araç talebini önemli ölçüde artıracak. Şarj altyapısı için kendi tesislerimizde ciddi bir yatırım yapıyoruz. Ayrıca araç için ön sipariş verenlere ‘home charger’ı (ev için hızlı şarj) hediye edeceğiz”. Jaguar Tasarım Direktörü Ian Callum ise I-Pace’nin konseptini 2016 yılında tanıttıklarını hatırlatarak, “Bu anı yaşamak için geri sayıyorduk. Tamamen elektrikli I-Pace şirketimiz için öncü bir otomobil olmasının yanı sıra, sektörde devrim yaratmayı vaat ediyor.”

Yüzde 80’lik şarja 45 dakikada ulaşıyor

Yüzde 80 şarj düzeyine 45 dakikada ulaşarak hızlı şarj özelliği sunacak olan I-Pace 500 km’ye yakın menzile sahip zorlu zemin koşullarında ve -40°C’den 40°C’ye kadar zorlu iklim şartlarında test edildi. Test için katedilen 1,5 milyon milin üzerinde mesafe ve 200’ün üzerinde prototip tarafından tamamlanan 11 bin saatlik donanım simülasyonu ile Jaguar’ın tasarım ve mühendislik ekipleri dünya standartlarında, tamamen elektrikli bir SUV yarattı.