Skip to main content

Tesla’da 3 bin 500 çalışanın işine son verilmesi bekleniyor.

Kurulduğu 2003 yılından bu yana para kaybeden ve bir süredir içinde bulunduğu mali zorlukla sıkça gündeme gelen elektrikli araç üreticisi Tesla‘da karlılığın artırılması amacıyla insan gücü kaynağında kısıntıya gidilecek. Şirketin kurucusu ve CEO’su olan Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre, Tesla çalışanlarının yüzde 9’unun işine son verilecek. The New York Times’a göre bu oran, 37 bin 500 kişilik ekipten kabaca 3 bin 500 kişinin işini kaybedeceği anlamına geliyor.

Niş bir elektirikli araç üreticisinden seri üretim yapan bir fabrikaya dönüşme aşamasını oldukça sancılı geçiren Tesla’nın akıbetinin ne olacağı uzun süredir tartışılıyordu. Para kaybının yanı sıra, ön ödemesi alınan araçların sahiplerine söz verilen tarihlerde teslim edilmemesiyle de prestij kaybı yaşayan firma, bu toplu işten çıkarmayla ilk kez ciddi bir kemer sıkma politikası uygulamaya başlamış olacak. Musk’ın Twitter’dan yayımladığı şirket içi yazışmaya bakılırsa, işten çıkartılacak olanların çoğu maaşlı elemanlar olacak, kısıntılar Fremont’ta üretim departmanında çalışanları kapsamayacak.

2018’in ilk çeyreğinde 710 milyon dolar zarar açıklayan Tesla, geniş kitlelere satılması hedeflenen Model 3’ün zamanında seri üretime geçememesi nedeniyle nakit sıkıntısı yaşıyordu. Kısa süre önce Tesla hissedarları Elon Musk ve kardeşi Kimbal Musk’ı görevden almayı oyladı ancak Musk kardeşler oylama sonrasında pozisyonlarını korumayı başardı.