TEKNOLOJİ

H.Kerem Fındık | 21.04.2017 - 10:18

Tesla 53 bin aracı geri çağırıyor

Elektrikli araç üreticisi Tesla, geçen yıl üretilen Model S ve Model X araçlarını geri çağırıyor.

Bloomberg’de yayımlanan habere göre, Tesla 53 bin aracını geri çağırıyor. Firmanın araçları geri çağırma sebebi olarak ise elektronik park frenlerinin düzgün çalışmaması olarak açıklandı. Bu araçlar Tesla’nın geçen yıl ürettiği araçların üçte ikilik bölümüne denk geliyor ve Model S ve Model X isimli modelleri kapsıyor. Tesla’nın verdiği bilgiye göre ise hatalı araçlar Şubat-Ekim 2016 tarihlerinde üretildi. Firma ilk aşamada hatadan etkilenen araçların yüzde 5’ten az olduğunu kaydetse de, bu dönemde üretilen 53 bin aracı tedbir amaçlı geri çağırmayı uygun bulduklarını aktarıyor. Firma ayrıca hatalı parçanın nasıl arızaya sebep olduğunu park esnasında frenin sıkışması şeklinde açıklıyor. Firma bununla birlikte parçanın tasarımı nedeniyle hangi araçların nasıl etkilendiğini tahmin etmenin zorluğunu vurguluyor.

Bu, Tesla’nın ikinci araç geri çağırma hadisesi

Öte yandan, hatalı parçanın Brembo North America isimli şirketin İtalya’daki fabrikasında üretildiği açıklandı. Brembo SpA’nın İtalya’daki sözcüsü durumu teyit ediyor ve hızlı bir çözüm için Tesla ile yakından çalıştıklarını dile getiriyor.

Tesla, 2016’da toplam 84 bin araç üretmişti. Dolayısıyla, geri çağırılan araç, firmanın geçen yıl ürettiği araçların yüzde 63’ü anlamına geliyor. Bu, Tesla’nın ilk araç geri çağırma operasyonu değil. Firma Kasım 2015’de emniyet kemerlerinin düzgün şekilde bağlanamaması nedeniyle 90 bin Model S’i geri çağırmıştı. Diğer bir not ise ABD’de geçen yıl geri çağırılan araç sayısına ilişkin. Zira, otomobil üreticileri 2016’da toplam 53 milyon aracı geri çağırmıştı.

Kaynak: Bloomberg