Skip to main content

Altyapı teknolojileri tedarikçisi ve servis sağlayıcısı Vertiv’in 100 farklı sınır bilişim uygulamasını inceleyerek yaptığı çalışma 5G ile ilgili önemli tespitler içeriyor.

ABD merkezli altyapı teknolojileri tedarikçisi ve servis sağlayıcısı Vertiv, 2018 yılı içinde 100’ü aşkın sınır bilişim uygulamasını inceledi ve sınır bilişim için dört ana model tespit etti. Bant genişliği ve gecikme sınırlarına göre belirlenen dört ana modelin tüm ihtiyaçları 5G tarafından net biçimde çözülüyor. “Yoğun Veri” uygulamalar yüksek çözünürlüklü içerikleri, sanal gerçekliği ve akıllı şehirleri tanımlarken, “Makineler Arası Gecikme Hassasiyeti” bulunduran uygulamalar arasında akıllı güvenlik, akıllı şebekeler ve savunmaya yönelik simülasyonlar öne çıkıyor. “İnsan-Gecikme Hassasiyeti” başlığı altında artırılmış gerçeklik, akıllı perakende ve doğal dil işleme uygulamaları yer alıyor. Dijital sağlık, otonom araçlar ve akıllı ulaşım ise “Yaşam Kritik” uygulamaları oluşturuyor.

Vertiv, 2019 yılında yaptığı bu araştırmayı derinleştirerek, hangi projelerin 5G için yeterli olgunluğa ulaştığını tespit etti ve elde ettiği sonuçları 5G’ye geçiş sürecinde şirketlere kılavuzluk etmesi amacıyla “5G’yi Hayata Geçirmek: Sınır Bilişim Modellerini Kullanarak Olgunlaşmış Modelleri Tanımlamak” başlığıyla bir teknik rapora dönüştürdü. Hazırladıkları raporda hemen her sınır bilişim modelinin 5G’den faydalanacağı sonucuna vardıklarını kaydeden Martin T. Olsen, “Buna karşın, incelediğimiz vakaların çok azı 5G teknolojisinin kurulumuna olgunluk, gelir potansiyeli ve veri ihtiyacı açısından hazır görünüyor.” diye açıkladı.

Telekom operatörleri en verimli 5G çıkışı için çalışacak

Vertiv’in raporunun telekom operatörleri için 5G çıkışında hangi modellere öncelik tanımaları gerektiği konusunda rehberlik edeceğini belirten Olsen, “5G’yi karşılamaya hazırlanan sektörün, bu teknolojiyi gerçek faydaya dönüştürebilmek için önceliği yüksek gelir potansiyeli bulunan sınır bilişim modellerine vermesi gerekiyor.” diye ekledi.

5G’yi Hayata Geçirmek: Sınır Bilişim Modellerini Kullanarak Olgunlaşmış Modelleri Tanımlamak araştırmasının orijinal hali ve sonuçlara ilişkin ek analizler Vertiv.com web sayfasında bulunabiliyor.