Skip to main content

Telegram, içerik üreticilerinin kanallar aracılığıyla ücretli içerik paylaşmalarına olanak tanıyan yeni bir özelliği duyurdu.

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, geçen ay uygulama içi kullanım için Stars adlı dijital para birimini tanıtmıştı. Şirket Stars’ın kullanım alanını genişleterek platform üzerinde ücretli içerikler paylaşılmasına izin verecek.

Yani kanal sahipleri, belirli gönderilerini ücretli hale getirerek özel içeriklerini satarak gelir elde edebilecek.

Telegram ayrıca kanalların sahip olduğu Stars’ları Fragment platformu üzerinden The Open Network (TON) blok zinciri üzerinde işlem gören kripto para birimi Toncoin’e dünüştürülerek de kullanabilmesine olanak tanıyor. Bunun yanı sıra bu paralar, kanallardan indirim elde etmek için kullanılabilecek.

Telegram ilk olarak platformdaki botlar ve uygulamalar tarafından sunulan dijital ürünler için ödeme yapmak üzere Stars’ı kullanıma sunmuştu. Artık içerik üreticileri, kullanıcıların Stars ile kilidini açabileceği ücretli içerikler paylaşabilecek. Öte yandan kanal sahiplerinin, Stars’ları kullanarak kanallarının reklamını da yapabileceklerini, hatta Stars’ın kanal sahiplerine reklam indirimleri sağlayacağını da belirtelim.

En son güncellemesiyle birlikte Telegram, kullanıcıların mini uygulamalara hızlıca erişebilmeleri için ekranın altına bir Mini App çubuğu ekliyor. Bu sayede kullanıcıların uygulamaları yeniden yüklemesi gerekmeyecek.

Telegram ayrıca kullanıcıların hikâyeleri keşfetmesi için birkaç yeni özellik de ekledi. Kullanıcılar artık bir hashtag’e dokunarak başlıkta o hashtag’in yer aldığı tüm genel hikâyeleri görebilecek. Uygulama zaten genel kanallardaki sohbetler ve mesajlar için hashtag aramasına izin veriyor. Benzer şekilde, kullanıcılar artık hikâyelerine bir konum etiketi ekleyebiliyor ve diğer kullanıcılar bu etikete dokunarak herkese açık tüm hikâyeleri aynı yerden görebiliyor.

1 milyar kullanıcıya ulaşmayı ve kâr elde etmeyi amaçlayan Telegram’ın bu hamleleri platformdaki kullanıcı sayısını ve etkileşimi artıracak mı bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Telegram lets creators share paid content to channels – TechCrunch