Skip to main content

Akıllı telefon bataryanızın kullanım süresini artırmak için milyon tane öneri bulunuyor. İşte bilmeniz gerekenler

Telefonun şarjı bitmek üzereyken o panik anını çoğumuz yaşamışızdır. Çoğunlukla telefonu aldığımız bir yıl öncesine göre de şarj süresinde kısalma olmuş, batarya süresi de ilk güne göre yarıya inmiştir.

Ancak ne kadarı bizim hatamız, ne kadarı cihazın hatası? Bu konu ile ilgili ne yapabiliriz? İşte bilmeniz gerekenler.

Şarj etmek mi etmemek mi?

Yeniden şarj edilebilir bataryalar, onları tamamen şarj ettiğinizde veya tamamen boşalttığınızda en iyi sonucu elde edersiniz.
Bugünün lityum iyon bataryaları da batarya dolum yüzdesi yüzde 20 ila yüzde 80 arasında tutulduğunda en iyi sonucu veriyor.

Uygulamalar her zaman açık mı?

Batarya problemlerinin çoğu güç kullanımını azaltıcı işlemcileriyle giderilebilir olsa da, cihazın kendisi her zaman problemin kaynağı olmayabilir. Telefonun batarya süresi, daha çok uygulamalarla ilgilidir.
Özellikle mesajlaşma uygulamaları, telefonu kullanmadığınızda da bataryayı daha çok tüketiyor.

Sıcaklık artışı

Uzun ömürlü batarya süresi söz konusu olduğunda sıcaklık bu konuda oldukça etkili bir faktör. Eğer cihazınızın çoğunlukla ısısı artıyorsa, cihazınızın kullanım ömrünün daha hızlı bir şekilde azaldığını tahmin edebilirsiniz.

Bu konuda ne yapabilirsiniz?

Telefonunuzun ömrünün uzun olmasını istiyorsanız, telefonunuzu sık sık şarj edin, yalnızca bunu takıntı hale getirmeyin. Ne yaparsanız yapın bataryanızın kapasitesi azalacaktır. Ancak sık sık telefon bataryasının şarj miktarını tamamen bitirmeye çalışın. Böylelikle telefonunuz tam olarak ne kadar ömrü kaldığını size bildirebilir.

Ekranın da belli bir oranda batarya ömrünü tükettiğini düşünürsek; telefon ekranının parlaklığını mümkün olduğu kadar düşük seviyede tutmaya çalışın.

Eğer telefonunuz uygulamalar kapalı olsa bile arka planda çalışmasına izin veriyorsa, bu özelliği kapatın.

Son olarak interneti kullanmadığınız zamanlar, internet özelliğini ve kullanmadığınız uygulamaları kapatın. Ekran parlaklığını minimumda tutun. Bu işlemler size birkaç dakika kazandırabilir, ancak bu dakikalar gerçekten ihtiyaç duyduğunuz o anlardan biri olabilir.

Kaynak: money.cnn.com