ARAŞTIRMA

Savaş Önemli | 26.06.2017 - 11:00

Teknolojiyle gelen yeni nesil mutluluk

Teknoloji hayatımızın her anına dokunup, dönüştürüyor ve kolaylaştırıyor peki ama 1’ler ve 0’ların giderek çoğaldığı bu yeni dünyada gerçekten mutlu muyuz? Ya da başka bir ifade ile hepimizin ortak amacı mutlu mesut yaşamaksa her şeyin dijitalleştiği bu çağda yeni nesil bir mutluluk mümkün mü?

YaprakBu noktada görüşlerine başvurduğumuz DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Uzman Klinik Psikolog Yaprak Salman bu konuya pozitif bakanlardan. Salman, Bu noktada görüşlerine başvurduğumuz DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Uzman Klinik Psikolog Yaprak Salman bu konuya pozitif bakanlardan. Salman, “Mutluluk deyince o anda yapılandan zevk almak anlaşılıyor. Örneğin; internetten alışveriş yapmak, sosyal medyada yeni kişilerle tanışmak, internetten oyun oynamak kişiye mutluluk verebilir. Ancak sonrasında keyif alma hali devam ediyor mu? Yoksa sosyal medyada fazla vakit harcadığı, gereğinden fazla oyun oynadığı, dizi izlediği için günü kaçırmış mı oluyor? Dijital teknoloji araçları kişilerin yeni insanlarla tanışmasına, plan yapmasına olanak vererek kişinin diğerleri ile iletişim kurmasını sağlıyor ve kendi çevresinde kişiyi görünür kılıyor.Çünkü sosyal medyada yapılan bir yorum, paylaşım ya da görülen bir durum sohbet konusu oluyor ve kişiye mutluluk veriyor.’’

Teknolojinin-gelismesi

teknolojinin-hayatimiza-kattigi-avantajlar

 

En büyük sorun teknolojik olanakları sadece fiziksel araçlar olarak kullanmak

Yine araştırma sonuçlarına göre teknolojik gelişmeler tüm bu kolaylıkları, avantajları sağlamasına rağmen insanların “sosyalleşmesi” ve “insan ilişkilerinin gelişmesi” gibi konularda istenilen konumda henüz olunmadığını da gösteriyor. Şuandaki en büyük eksiklik, teknolojik olanakları sadece fiziksel araçlar olarak kullanmaktan kaynaklanıyor. İçerik yaratılmayan, zaman ve emek harcanmayan ilişkilerle yoğunlaşan bir teknolojik iletişim oluştuğu fark ediliyor.

evde-caniniz-sikildiginda-ne-yapmayi

yakin-arkadas

yakin-arkadaslarinizi

1 2 3 4