İŞ DÜNYASI

H.Kerem Fındık | 24.06.2017 - 11:00

Dijital yatırımcılığın bilgi havuzu Startups.watch iki yaşında

Yatırımcılar, iş geliştirme uzmanları, girişimler ve girişimcilik ekosisteminin birçok paydaşını bilgi ve veri odaklı bir platformda buluşturan Startups.watch, 40’a yakın ülkeye Türkiye’deki girişimleri tanıtıyor.

Kurum içi ve kurum dışı girişimlere verdiği geniş kapsamlı destekle “startup dostu şirket” akımını başlatan Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) desteklediği Türkiye’nin ilk dijital girişim ve yatırım analiz platformu Startups.watch ikinci yaşına girdi.

Yatırımcıların, iş geliştirme uzmanlarının ve girişimcilerin, girişim ekosistemindeki paydaşlarla ilgili son altı yılda oluşturdukları tüm analizleri tek çatı altında toplayan platform, üyelerine teknoloji tabanlı girişimleri takip etmenin yanı sıra web trafiği, mobil uygulama indirme oranları ve sosyal medya performansları gibi bilgilere 7/24 web ve mobil ortamdan erişme imkânını sunuyor.

Dijital yatırımcılığın bilgi havuzu 40’a yakın ülkeye veri ulaştırıyor
Platform geride kalan iki yılda 15 ülkeden bine yakın profesyonele farklı kategorilerde hazırlanmış detaylı raporlarını ulaştırdı. Türk girişimlerinin dünyaya tanıtılmasında da önemli rol oynayan Startups.watch, Şikago’dan Dubai’ye kadar birçok ülkedeki müşterilerinin yanı sıra Wall Street Journal, Bloomberg, Wamda ve Hybe’ın da aralarında bulunduğu pek çok yerli ve küresel yayın organına 6 bine yakın Türk girişimiyle ilgili detaylı bilgi sundu.

Girişimci-yatırımcı buluşması
Startups.watch kurucusu Serkan Ünsal konuyla ilgili şunları söylüyor: “Girişimcilik ve yatırımcılık ekosistemlerinin merkezinde yer alan bilgi ve veri kavramını ekosistemdeki tüm paydaşların yararlanabileceği bir platformda kullanılabilir hale getirerek bu alandaki büyük bir ihtiyacı karşılamış olduk.”

BKM’nin, Startups.watch’a desteğine ilişkin, “Startup dostu şirket” olma misyonunu hatırlatan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, şu değerlendirmeyi yapıyor: “BKM olarak Startups.watch platformundan son iki yılda çok faydalandık. Startups.watch, girişimciliğin en popüler alanlarından Fintech’e ilişkin birçok bilgi ve veri içeren aylık raporlarını 39 ülkeden 500 profesyonele ulaştırıyor ve Fintech ekosisteminin tanıtımına katkı sağlıyor”

BKM ve Startups.watch’dan 2. yıla özel kampanya
2. yıla özel olarak düzenlenen kampanya kapsamında 23-30 Haziran tarihleri arasında https://startups.watch adresinden BKM Express kullanarak 1 yıllık Startups.watch üyeliğini yapanlar bin 800 TL’lik üyelik yerine bin TL, 3 bin TL’lik üyelik yerine ise 2 bin TL’ye uygulamadan yararlanabilecekler.