TEKNOLOJİ

Sebla Kutsal | 03.04.2017 - 14:36

Teknolojinin bu alanında istihdam açığı 2 milyona ulaşacak

Her yeni hacker saldırı ya da veri güvenliği ihlali vakası, ardında itibarı zedelenen bir şirket bırakıyor. Siber güvenliğe duyulan ihtiyaç sürekli artanken bu alanda profesyonelleşen çalışan sayısı oldukça yetersiz kalıyor.

Günümüzde güvenilir kurumları, prestijli şirketleri bile çaresiz bırakan siber saldırılar, teknoloji sektöründe muhtemelen en büyük çalışan gereksiniminin yakın gelecekte siber güvenlik alanında yaşanacağını gösteriyor.

Siber güvenlik alanında uzmanlaşanlar için iyi haber anlamına gelen bu durum, henüz meslek yaşamının başında olup da ne yapacağına karar veremeyenler içinse önemli bir yol gösterici olabilir.

Kar amacı gütmeyen bilgi teknolojileri derneği ISACA‘nın öngörüsüne göre, dünya çapında siber güvenlik profesyonel sayısında yaşanan istihdam açığı 2019 yılına kadar 2 milyona çıkacak. CyberSeek’in verileri ise, ABD’de açılan bilgi güvenliği analisti pozisyonlarının her yıl 40 bininin açık kaldığını, işverenlerin siber güvenlikle alakalı 200 bin pozisyonu doldurmak için mücadele verdiğini gösteriyor.

Siber güvenliğin öneminin bu denli artmasını anlamak güç değil. Cisco’nun son araştırması veri güvenliğinde sorun yaşayan şirketlerin yüzde 29’unun gelirlerinin azaldığını ortaya koyuyor. Uzmanlar, en çok talep gören mesleklerden biri olarak siber güvenlik analistliğini işaret ediyor. Bilgi güvenliğinden sorumlu yöneticilik pozisyonu da yükselen işler arasında yer alıyor.