CİHAZLAR

DigitalAge | 31.01.2014 - 17:23

Teknolojik karne hediyesi arayanlara Intel’den ipuçları

Intel, velilere çocukları için doğru hediye seçimi yapmalarını sağlayacak ipuçlarını açıklıyor.

Okullarda sömestre tatilinin başlamasıyla birlikte, çocuklarını teknolojik cihazlarla sevindirmek isteyen veliler doğru teknolojileri aramaya başladı.

Masaüstü bilgisayardan tablete, dizüstü bilgisayar ve 2’si 1 arada cihazlara, pazardaki çok sayıda ürünler arasından seçim yapmak üzere Intel, ipuçlarını paylaşıyor:

Masaüstü bilgisayarlar

Hep evde kalacak bir bilgisayar arıyorsanız, yeni nesil bir masaüstü bir bilgisayar sizin için doğru seçim olabilir. Monitörlerle tüm diğer bileşenleri bir araya getiren ‘Hepsi Bir Arada’ bilgisayarlar, yerden tasarruf etmek isteyenler için iyi bir seçenek. Genellikle dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış bir mikroişlemci, hafıza ve optik sürücü kullanan Hepsi Bir Arada bilgisayarlar, diğer masaüstü bilgisayarlara göre daha sessiz ve daha az enerji harcayarak çalışır.

Dizüstü bilgisayar ve Ultrabook’lar

CPU çeşidi: İşlemci tercihinizi performans ve incelik/ağırlık tercihlerinize göre yapmalısınız. Önceliğiniz ince, hafif ve uzun pil ömrüne sahip bir Ultrabook ise az enerji tüketen U serisi Intel Core i3-i5-i7 işlemcili ürünleri seçebilirsiniz. Önceliğiniz performans ise yüksek performans sağlayan M ve H serisi Intel Core i3-i5-i7 işlemcili ürünleri tercih edebilirsiniz.

Ekran boyutu: Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, görüntü kalitesi de o derece iyi olur. Ekran ölçüsü ne kadar büyük olursa, çözünürlük de o oranda yüksek olmalıdır. 14 inç ve daha küçük dizüstü bilgisayarlar için çözünürlük normalde 1366 x 768 pikseldir. 15 inç ve üzeri bilgisayarlar için çözünürlüğün 1920 x 1080 (1080p) olmasına dikkat edin.

Ağırlık ve kalınlık: Günümüzde pazarda yeni nesil dizüstü bilgisayarlar, özellikle Ultrabook’lar artık son derece hafiflemiş ve incelmiş durumda.

2’si 1 arada cihazlar

Kullanıcılara daha fazla esneklik sunmak için tasarlanan 2’si 1 arada cihazlar, Ultrabook’un yüksek performansı ile tabletin taşıma kolaylığını bir arada isteyen kullanıcılar için ideal bir seçenek. 2’si 1 arada bir bilgisayar ile ister klavye kullanabilir, isterseniz bilgisayarınızı dokunmatik ekran ile yönetebilirsiniz.

Tabletler

Temel Office ve internet uygulamaları ile kısmen dizüstü bilgisayarın esnekliğini sunan tabletler, dizüstü bilgisayarlardan daha hafif, daha küçük ve daha bütçeye uygunlar.