Skip to main content

Eylül ayının bitmesine günler kala teknoloji dünyası satın almalarla çalkalanmaya devam ediyor.

Şirketler daha güçlü şirketlerin kanatları altına girip hisselerini birer birer satıyor. Bu satın almaların sonucunda markalar hem marka algılarını koruyor hem de sektörde bir şans daha kazanıyor.

İstanbul doğumlu Mike Lazaridis’in kurmuş olduğu Blackberry’nin satışa çıkmasıyla teknoloji dünyasında yaprak dökümü devam ediyor. 2013 yılının ikinci çeyrek finansal raporunda BlackBerry Z10 ve Q10 satışlarında beklediği ivmeyi bulamadığını duyuran firma, ikinci çeyrekte 950 milyon dolarlık rekor bir zarar açıklamıştı. Blackberry son dönemde ise Apple ve Samsung’un liderlik rekabetinden etkilenmiş ki hisselerini Fairfax Financial’a sattı. 4,7 milyar dolara mâl olan satın almada hisse başına peşin 9 dolar önerildi. En son 4 bin 500 kişinin işten çıkarılmasıyla gündeme gelen Blackberry belki de Fairfax Financial kanatları altında eski gücüne kavuşabileceği ön görülüyor.

Nokia artık Microsoft’un

Teknoloji dünyasında bir diğer çok konuşulan haber ise Microsoft’un Nokia’nın telefon birimini satın almasıydı. Toplamda 14,5 milyar lira (7,2 milyar dolar) değerindeki anlaşma sonucu Microsoft, Nokia’nın bu biriminin tamamına sahip oldu.

Vodafone da satıyor

Bir diğer satın alma haberi de Vodafone’dan. İngiliz cep telefonu şirketi Vodafone, Amerikan Verizon Wireless’taki yüzde 45 hissesini şirketin ana hissedarı Verizon Communications’a 130 milyar dolara sattı. Vodafone, Verizon Wireless’ın hisselerinin yüzde 45’ine ABD’de satın aldığı başka bir şirket üzerinden sahip oldu. Vodafone, 1999’da 61 milyar dolara AirTouch adlı bir şirketi satın almıştı. Bu şirketin cep telefonu bölümü daha sonra Bell Atlantic şirketiyle birleşmişti.