Skip to main content

Teknoloji Ödülleri’ne bu yıl rekor sayıda başvuru yapıldı. 29 proje, inovasyon ve teknoloji yarışında yerini aldı.

TÜBİTAK, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve TÜSİAD işbirliğiyle bu yıl 11’incisi düzenlenen Teknoloji Ödülleri’nde, finale kalan 29 proje açıklandı. Türkiye’nin teknoloji geliştiren ülkeler arasında yer almasını sağlamak, yenilikçi ürünleri teşvik etmek amacıyla yapılan yarışmaya, 198 proje başvurdu.

Bu sene yarışma tarihindeki en yüksek sayıya ulaşılarak, değerlendirmeye alınan 150 başvurudan 29’u finale kaldı. Finalistlerin 14’ü küçük, orta ve mikro; 15’i ise büyük ölçekli işletmelerden oluştu. Yurt çapında 19 ilden katılımın gerçekleştirildiği Teknoloji Ödülleri’ne en çok başvuru yapan iller; sırasıyla İstanbul (48), Ankara (34) ve Kocaeli (17) oldu.

Başvuruların 107’si ürün, 43’ü ise süreç odaklı Ar-Ge ve yenilik projelerinden oluşuyor. Tüm başvurulardan yüzde 43’ünün KOBİ, yüzde 57’sinin büyük firma ölçeğinde olması dikkat çekiyor. Projelerin sektörel dağılımında, bilişim (yüzde 45), makine imalat (yüzde 42), elektrik-elektronik (yüzde 20), malzeme-kimya (yüzde 18) öne çıkıyor.

Teknoloji Ödülleri’nin sahiplerini bulacağı Teknoloji Kongresi etkinliği, 21 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Fotoğraf: J. Emilio Flores, The New York Times