Skip to main content

Consumer Electronics Association’ın yaptığı en son araştırma, insanların teknoloji için yaptıkları harcamalarda düşüş olduğunu ortaya koyuyor. Ocak ayının son 4 gününü ele alan araştırmaya göre Amerika’daki hanelerin son 12 ayda…

Consumer Electronics Association’ın yaptığı en son araştırma, insanların teknoloji için yaptıkları harcamalarda düşüş olduğunu ortaya koyuyor.

Ocak ayının son 4 gününü ele alan araştırmaya göre Amerika’daki hanelerin son 12 ayda tüketici elektroniğine 961 dolar harcadıklarını belirtiyor. Bu rakam, geçtiğimiz yıl yapılan harcamalardan 200 dolar daha düşük.

Ortalama bir kişi ise  tüketici elektroniğine 552 dolar harcadığını belirtmiş. Bu rakam da son 12 ayda harcamalarda 100 dolarlık bir düşüş olduğunu ortaya koyuyor.

Tüketicilerin, söz konusu elektronik olduğunda çok daha dikkatli harcadıklarını belirten rapor ile ilgili görüş veren CEA’nın Sektör Analizi Yönetici Chris Aly şunları söylüyor: “Tüketiciler elektronik cihazlar almaya devam ediyor fakat genel olarak yaptıkları harcamalarda bir düşüş olduğunu görüyoruz. Çoğu tüketici alışveriş yaparken ya indirimlerden faydalanıyorlar ya da belirli kampanyaların avantajlarını kullanarak, istedikleri ürünlerin düşen fiyatlarından yararlanıyorlar.”

Tüketicilerin en çok akıllı telefon (yüzde 22), HDTV (yüzde 17) ve dijital kamera (yüzde 15) istedikleri ortaya çıkıyor.