Skip to main content

Uygun fiyatlı İnternet için Güç Birliği (Alliance for Affordable Internet)gelişmekte olan dünyayı online’a taşımayı hedefliyor

Yeni teknoloji endüstrisi grubu olan ‘Uygun fiyatlı İnternet için Güç Birliği’ (Alliance for Affordable Internet – A4AI) internet erişimini daha ucuz hale getirmeyi ve gelişmekte olan pazarlarda daha kolay bir erişim sunmayı amaçlıyor.

İlk olarak Hilary Clinton tarafından Şubat ayında duyurulan grup için hazırlıklar bir yıldan daha fazla bir zaman aldı. Kamu özel girişimi, Microsoft, Google, Intel, Yahoo ve Facebook’un yer aldığı 30’un üzerindeki şirket ve kurum tarafından destekleniyor.

Burada hedeflenen ise gelişmekte olan pazarlarda kalkınma politikasına yön vermek. The Next Web’te yer alan haberde ise pazar için; bir aylık internet erişiminin bir çalışan için 2 aylık maaşına denk düştüğü yerler tanımına yer veriliyor.

Grubun faaliyetleri arasında, kurum politikası düzenleme ve tanıtımını yapma, araştırma yürütme, rapor oluşturma, üyeler ve ana hissedarlar arasında diyalog oluşturma yer alıyor.

Grup ayrıca Microsoft, Google ve diğerlerinin Afrika’da pilot çalışmalar yaptığı boş alan (white space) gibi yeni çıkan teknolojilere odaklanacak. Bahsi geçen proje, internet erişimi ücretini düşürmede önemli olduğu düşünülüyor.

A4AI, öncelik olarak Afrika’daki üç pazara odaklanmış durumda. Ancak kurulan birlik, Asya, Afrika ve Latin Amerika dahilinde 2015 yılı sonunda en az 12 ülkeyi programına dahil etmeyi planlıyor.